Najnowsze

WHO: dystrybucja oraz zaszczepienie ludzi będą największym wyzwaniem

Najnowsze


- Opracowanie skutecznej szczepionki to jak rozbicie obozu pod Mount Everest. Wejściem na szczyt będzie dopiero dystrybucja i zaszczepienie ludzi - powiedziała w poniedziałek na konferencji Kate O'Brien z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że choć ostatnie postępy w badaniach nad szczepionkami dają powody do optymizmu, państwa nie powinny spoczywać na laurach w wysiłkach mających ograniczyć szerzenie się koronawirusa.

- W tej chwili jesteśmy skrajnie zaniepokojeni falą chorych na COVID-19, jaką widzimy w niektórych krajach, zwłaszcza w Europie i Amerykach. Medycy i systemy zdrowotne są bliskie punktu załamania - powiedział Ghebreyesus.

Dystrybucja potencjalnej szczepionki

Dla dyrektora generalnego WHO była to pierwsza konferencja, w której wziął udział w siedzibie organizacji w Genewie, odkąd na początku listopada poddał się kwarantannie. WHO poinformowało w poniedziałek, że 65 jej pracowników zakaziło się od początku pandemii.

Komentując pozytywne wstępne wyniki trzeciej fazy badań klinicznych nad szczepionkami, eksperci zgodzili się, że choć są one "bardzo, bardzo obiecujące", to największym wyzwaniem będzie ich sprawiedliwa dystrybucja oraz zaszczepienie olbrzymiej liczby ludzi.

- Opracowanie skutecznej szczepionki to jak rozbicie obozu pod Mount Everest. Wejściem na szczyt będzie dopiero dystrybucja i zaszczepienie ludzi - powiedziała na konferencji Kate O'Brien z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA.

Jak dodała, choć zademonstrowana dotąd skuteczność szczepionek na poziomie 90-95 procent jest świetnym wynikiem, to nie gwarantuje pokonania wirusa, jeśli ludzie nie będą się szczepić. Jako przykład podała szczepionkę przeciw odrze, która mimo podobnej skuteczności nie wyeliminowała do końca choroby ze względu na to, że nie wszyscy poddają się szczepieniom.

W jakim stopniu chronią maseczki? (Maria Samczuk , Maciej Zieliński/PAP)Maria Samczuk , Maciej Zieliński/PAP

Wsparcie dla biedniejszych

Działacze WHO podkreślali również konieczność sprawiedliwej dystrybucji szczepionek. Jak zauważyła dr Soumya Swaminathan, pierwsze dostawy preparatów powinny być dostępne w pierwszej połowie przyszłego roku, ale znaczne partie szczepionek już zostały zarezerwowane przez bogate państwa.

Szef WHO zaapelował do krajów G20 (grupy 19 państw oraz Unii Europejskiej), by podczas weekendowego szczytu wsparły projekt COVAX, mający zapewnić wczesny dostęp do szczepionek także dla uboższych krajów.

Autor: anw / Źródło: Reuters, WHO, PAP

Pozostałe wiadomości