Najnowsze

Węgrzy odkopują drogi. Śnieg w Europie Środkowej osłabł

Najnowsze

W krajach Europy Środkowej trwa wielkie odśnieżanie

Stabilizuje się sytuacja po silnych opadach śniegu, jakie nawiedziły Europę Środkową. W środę z największymi utrudnieniami walczyły Węgry w regionach przy północnych granicach tego kraju ze względu na śnieg nieprzejezdna była część dróg. Ze względu na warunki opóźnione były niektóre połączenia na wiedeńskim lotnisku.

Kraje Europy środkowej zmagają się z konsekwencjami śnieżyc, które nawiedziły region w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek nawiedziły region.

Spowodowały poważne utrudnienia zwłaszcza w południowej Słowacji i w zachodnich Węgrzech, gdzie w tym czasie spadło 20-30 cm śniegu. W środę opady osłabły, ale w wielu miejscach służby i mieszkańcy wciąż walczyli z problemami wywołanymi przez wyjątkowo obfite opady.

Nieprzejezdne drogi na Węgrzech

Węgierskie przygraniczne komitaty (odpowiedniki polskich województw) Gyor (północny zachód kraju) i Somogy (południowy zachód) w środę wciąż zmagały się z nieprzejezdnymi drogami. W wielu miejscach ruch był niemożliwy, a lokalne władze apelowały do mieszkańców, żeby nie wyjeżdżali z domów.

Najgorsza sytuacja w regionach przygranicznych tego kraju panowała we wtorek. Ze względu na trudne warunki pogodowe wstrzymano ruch samochodów ciężarowych na przejściu węgiersko-słoweńskim. W jego okolicach utknęły setki ciężarówek, dla których brakowało miejsc parkingowych.

Wstrzymywali tranzyt ciężarówek

Ze względu na tą sytuację węgierska policja apelowała do służb słowackich, czeskich, a nawet polskich, by wstrzymywały samochody ciężarowe, które miały przejeżdżać przez Węgry, kierując się do Słowenii i Włoch. Z tego powodu z chaosem komunikacyjnym zmagali się również Słowacy, bo zatrzymane pojazdy stały w wielokilometrowych korkach na autostradzie D-1 przed Bratysławą i blokowały ruch w rejonie granicy z Węgrami.

Śnieg dał się we znaki także w Bratysławie. W jej wyżej położonych dzielnicach nie kursowały trolejbusy i większość autobusów. Burmistrz miasta apelował do kierowców, aby wyjeżdżali na miasto tylko w razie absolutnej konieczności.

W Czechach trudna sytuacja panowała na połączeniach tranzytowych z Polską, Niemcami i Austrią. Zamknięto czesko-polskie przejście graniczne w Harrachovie. Wiele ciężarówek nie radziło sobie ze stromymi podjazdami w Karkonoszach.

Pół metra śniegu w Karyntii

W austriackiej Karyntii spadło pół metra śniegu. Z powodu zderzenia kilku pojazdów we wtorek zamknięta była autostrada A-2 prowadząca do Włoch. Ponad 500 ciężarówek zostało zablokowanych na parkingach w przygranicznej miejscowości Arnoldstein w Karyntii ze względu na fatalną pogodę we Włoszech. Pracownicy Czerwonego Krzyża dostarczyli kierowcom posiłki i gorące napoje.

W środę opóźnienia odnotowały niektóre połączenia z wiedeńskiego lotniska. Początkowo ze względu na zapowiedź opadów śniegu odwołano część lotów, ale potem wobec poprawy warunków były one przywracane.

Z kłopotami zmagały się też środkowoeuropejskie koleje. Na Węgrzech, Słowacji i w Austrii opóźnione były pociągi międzynarodowe i krajowe.

Autor: js/rs / Źródło: PAP, hvg.hu, austriantimes.at

Pozostałe wiadomości