Najnowsze

Węgierskie sowy zdobywają miasta

Najnowsze


Węgierskie sowy uszate postanowiły zakosztować miejskiego życia. Ostatnio coraz więcej tych ptaków widują mieszkańcy Debreczyna - drugiego co do wielkości miasta tego kraju. Eksperci przewidują, że coraz więcej uszatek będzie w miastach nie tylko zimować, ale mieszkać na stałe.

W węgierskich miastach można spotkać coraz więcej leśnych uszatek (sów uszatych). Ptaki zaskakująco szybko się zurbanizowały. Nie boją się hałasu przejeżdżających samochodów ani miejskiego tłumu. W mieście łatwiej im przeżyć zimę, bo znajdują tu więcej pożywienia i mają lepszą ochronę przed zimnem.

Walczą z gołębiami

Według ekspertów wiele z nich na tyle polubiło życie w metropolii, że zabawią w nim co najmniej do wiosny, a może nawet założą gniazda. Pisklęta wychowane w mieście są już zupełnie przyzwyczajone do hałasów, spalin i smogu. Takie sowy już wcale nie wykazują chęci powrotu do ich naturalnego środowiska.

Sowie "przeprowadzki" do miasta łączą się też jednak z zagrożeniami. Uszatki są czasem atakowane przez gołębie, które dużo wcześniej zadomowiły się w miejskiej przestrzeni i mogą traktować je jak konkurencję.

"Sowy się urbanizują"

Oprócz tego wiele uszatek zostaje uderzonych przez samochody. Mogą jednak liczyć na opiekę z ptasich szpitali, którzy z ciekawością obserwują ich adaptację do miejskiego życia.

- Nie chce wracać do swojego naturalnego otoczenia - mówi o sowie, którą leczył, dr Janos Deri Hortobágy z ptasiego szpitala w Debreczynie. - Sowy się urbanizują, jak gołębie, wrony, gawrony - podsumowuje.

Pierzaste "uszy" nie do słuchania

Sowa uszata to gatunek ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych. Nazwę gatunkową zawdzięczają charakterystycznym "uszom" utworzonym przez ruchome kępki piór na głowie. Nie są one w rzeczywistości związane ze słuchem, lecz stanowią ozdobę pomagającą się maskować, a według niektórych służą także do wzajemnej komunikacji między ptakami.

W naturze zasiedla wysokopienne lasy iglaste lub mieszane i ich obrzeża, a także zadrzewione obszary na polach i nad rzekami oraz parki.

Autor: js/jaś / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości