Najnowsze

Weekend w górach: piękny, ale też niebezpieczny

Najnowsze

Góry to dobry pomysł na wolny weekend

W długi weekend wiele osób zdecydowało się wyjechać w góry. Pogoda zachęcała do pieszych wycieczek, a niemal bezchmurne niebo rekompensowało trudy wielogodzinnej wspinaczki. Widoki były imponujące. Pamiętajmy jednak, że w górach również należy zachować szczególną ostrożność.

Wybierając się na pieszą wycieczkę górską należy pamiętać, że im wyżej, tym niebezpieczniej. Pogoda na wysokościach potrafi szybko się zmieniać. Ulewny deszcz, a nawet burza potrafią zaskoczyc nas na szlaku. Co wtedy robić? O poradę GOPR-owca z Karkonoszy pytał reporter TVN24, Tomasz Kanik.

-Przede wszystkim musimy wiedzieć dokąd zwrócić się o pomoc. 985 to numer alarmowy, który funkcjonuje w każdym zakątku gór. Sygnał trafia bezpośrednio do stacji centralnej, skąd wysyłani są ratownicy - poucza ratownik GOPR.

Mapa to nasz przyjaciel

Bardzo istotne jest, abyśmy wiedzieli, w którym miejscu się znajdujemy, także do plecaka koniecznie zabierzmy mapę. Często trudno o zapamiętanie lokalizacji, gdy w koło mamy tyle pięknych widoków, ale pamiętajmy, że jest to niezbędne dla naszego bezpieczeństwa.

- Przed wyprawą górską trzeba wszystko dobrze zaplanować, pamiętać o ciepłej odzieży, termosie z rozgrzewającym napojem i o kompasie. Tylko wtedy łatwo wrócimy do domu - zaznacza ratownik.

Jeden z naszych internautów wybrał się w czwartek na górską wycieczkę. Zobaczcie zdjęcia i sami oceńcie czy warto:

Polskie górypoczta@tvnmeteo.pl
góry
Polskie górygórypoczta@tvnmeteo.pl

Autor: mm//aq / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości