Najnowsze

We Włoszech obniżyła się ziemia. To skutek niedzielnych wstrząsów

Najnowsze


Sejsmolodzy twierdzą, że z zebranych danych i zdjęć satelitarnych wynika, że tereny zniszczone przez ostatnie trzęsieni ziemi znaczenie się obsunęły. Poziom terenu obniżył się nawet o 70 centymetrów.

Miasto Castelluccio, podczas potężnego trzęsienia o magnitudzie 6,5 stopnia, niemal całkowicie zostało zrównane z ziemią. - Możemy powiedzieć, że w niektórych strefach, jak w Castelluccio koło Nursji, to obniżenie terenu sięga 70 centymetrów - poinformował Simone Atzori z krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Biorą pod uwagę siłę związaną z trzęsieniem ziemi, skala deformacji terenu nie jest wcale zaskakująca.

Poważne wstrząsy wtórne

Instytut poinformował również, że od trzęsienia ziemi z 24 sierpnia, gdy w rejonie Amatrice zginęło prawie 300 osób, sejsmografy zanotowały ponad 20 tysięcy wstrząsów wtórnych. Od wstrząsu w niedzielę rano było ich około 700. Według sejsmologów ziemia na pewno nie przestanie drżeć tym rejonie. Bilans niedzielnego trzęsienia ziemi, najsilniejszego od 36 lat, to ponad 20 osób rannych i 40 tysięcy ludzi pozbawionych dachu nad głową. Zniszczenia stwierdzono w 100 miejscowościach.

Autor: agr/jap / Źródło: PAP, ENEX