Najnowsze

W Wielkiej Brytanii wykryto przypadki ospy małpiej

Najnowsze

Czym jest ospa wietrzna
Czym jest ospa wietrznaShutterstock
wideo 2/13

W północnej Walii potwierdzono dwa przypadki bardzo rzadko występującej poza Afryką Środkową i Zachodnią ospy małpiej - poinformowały brytyjskie służby medyczne. Obie zakażone osoby trafiły do szpitala w Anglii, jedna z nich wciąż w nim przebywa.

W czwartek służby medyczne w Walii (Public Health Wales) poinformowały o dwóch przypadkach osób chorych na ospę małpią. Jak podała, osoby te pochodzą z tego samego gospodarstwa domowego i zakaziły się wirusem za granicą. PHW podkreśliły, że nie ma ryzyka epidemicznego, a sytuacja jest na bieżąco monitowana. Obie zakażone osoby trafiły do szpitala w Anglii, jedna z nich wciąż tam przebywa.

- Potwierdzone przypadki ospy małpiej są rzadkim przypadkiem w Wielkiej Brytanii, a ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest bardzo niskie - powiedział Richard Firth, konsultant PHW ds. ochrony zdrowia. - Pracowaliśmy z kolegami z wielu agencji, stosując wypróbowane i przetestowane protokoły i procedury i zidentyfikowaliśmy wszystkie bliskie kontakty. Podjęto działania, aby zminimalizować prawdopodobieństwo dalszej infekcji - dodał.

Ospa małpia

Ospa małpia to rzadka choroba tropikalna, która powoduje objawy grypopodobne i pęcherze na skórze, a wywoływana jest przez wirusa przenoszonego przez małpy, szczury, wiewiórki i inne małe ssaki. Może się ona rozprzestrzeniać między ludźmi poprzez kontakt przez skórę, kaszel i kichanie, a także dotykanie skażonych ubrań lub pościeli.

Przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka jest jednak rzadkie, bo widoczne objawy, które występują prawie w każdym przypadku, ułatwiają wczesne wykrycie choroby i szybkie odizolowanie zakażonych. Natomiast śmiertelność wśród zakażonych jest dość wysoka, bo według danych Światowej Organizacji Zdrowia, umiera do 10 procent chorych, najczęściej w młodszych grupach wiekowych.

Nie ma specyficznego leczenia zalecanego w przypadku ospy małpiej, ale szczepionka chroniąca przed ospą prawdziwą jest w około 85 procent skuteczna również w przypadku tej choroby.

Ospa małpia została po raz pierwszy odkryta w 1958 roku, a pierwszy odnotowany przypadek u człowieka miał miejsce w Demokratycznej Republice Konga w 1970 r. Pierwsze poza Afryką przypadki u ludzi stwierdzono w USA w 2003 roku. W Wielkiej Brytanii do tej pory miały miejsce cztery zakażenia tym wirusem - 2018 i 2019 r. Wszystkie brytyjskie przypadki miały bezpośrednio lub pośrednio źródła w Nigerii.

Autor: anw / Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości