Najnowsze

W Wielkanoc narciarskie ostatki. Sprawdzamy, gdzie jeszcze da się jeździć

Najnowsze

Warunki narciarskie na Dolnym Śląsku
Warunki narciarskie na Dolnym Śląsku

Wielkanoc to już ostatnia szansa na założenie nart. Wiosna powoli zadomawia się w górach, a śniegu jest coraz mniej. Na największych i najpopularniejszych stokach wciąż jednak da się jeździć. Dobre warunki są m.in. w Zakopanem i Wiśle. Świąteczna pogoda będzie też sprzyjać górskim wędrówkom, chociaż GOPR i TOPR ostrzegają przed lawinową dwójką.

W Wielkanoc, podobnie jak w Boże Narodzenie, miłośnicy białego szaleństwa decydują się na wyjazd w góry. Śniegu z każdym dniem jest coraz mniej, ale warunki narciarskie wciąż dopisują. Poniżej podpowiadamy gdzie jeszcze da się jeździć i jaka pogoda czeka narciarzy w najbliższych dniach. Sprawdzamy też warunki do pieszych wędrówek, bo przecież nie samymi nartami człowiek żyje.

Beskidy

W Beskidach podczas świąt czynne będą wyciągi w Szczyrku, Wiśle i na Czarnym Groniu w Rzykach.

- To już narciarskie ostatki i większość wyciągów jest nieczynna. W święta narciarze znajdą jednak coś dla siebie. Ze względu na utrzymującą się niską temperaturę w wyższych rejonach gór najlepsze warunki są na Skrzycznym i Białym Krzyżu w Szczyrku – mówi rzecznik grupy beskidzkiej GOPR Patryk Pudełko. W szczyrkowskim ośrodku Czyrna-Solisko zjeżdżać można będzie trasą z Wierchu Pośredniego na Halę Pośrednią, a także z Hali Pośredniej do Soliska. W Wielkanoc czynne będą także wyciągi w Wiśle w ośrodku Klepki, na Stożku i w Soszowie. Na trasach w Szczyrku i Wiśle leży od 10 do 30 cm, a miejscami 50 cm śniegu. Wielkanoc na stoku można spędzić też w Korbielowie, gdzie otwarte są trasy z Pilska oraz Kopca do Hali Miziowej i dalej do Hali Szczawiny. Leży tam od 10 do 30 cm. Czynny będzie także ośrodek Czarny Groń w Rzykach koło Andrychowa.

A jaka pogoda czeka na odwiedzających Beskidy? W sobotę może być jeszcze pochmurno i czasem mokro od deszczu, a temperatura wyniesie kilka kresek powyżej zera, 5 st. C pokażą termometry w Żywcu, 3 st. C w Wiśle, 2 st. C w Korbielowie. Niedziela ma już być słoneczna i ciepła, z temperaturą zbliżoną do 10 st. C. Podobna temperatura utrzyma się w niedzielę, ale słońca będzie mniej.

Ostrzegamy, że GOPR utrzymuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Śnieg może schodzić w zagłębieniach terenowych, wypłaszczeniach i kotłach oraz przy górnej granicy lasu.

Podhale

Jak co roku na Podhale przyjechało sporo turystów. Bez przeszkód mogą jeździć m.in. w Białce Tatrzańskiej i Witowie. Natomiast najlepsze warunki narciarskie panują na Kasprowym, gdzie leży ok. 150 cm śniegu. Na nartach czy desce możne pojeździć także na Goryczkowej, i na Gąsienicowej.

Świąteczna aura będzie mniej przyjemna niż w Beskidach, bo w sobotę należy liczyć się z przelotnymi opadami deszczu i zaledwie kilkoma stopniami powyżej zera. Lepiej zapowiada się niedziela wielkanocna ze sporą porcją słońca i z temperaturą 9 st. C w Zakopanem i 11 st. C w Nowym Targu. Natomiast w poniedziałek aura będzie zmienna, raz pojawi się słońce, a raz chmury z przelotnym deszczem.

Również w Tatrach obowiązuje lawinowa dwójka. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach, jednak nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Na święta w góry wyjechali też Reporterzy 24. @bubunho przesłał nam film pokazujący pogodę w Bukowinie Tatrzańskiej. Widać na nim, że śniegu wciąż nie brakuje.

Na Wasze relacje ze stoków czekamy na Kontakcie 24.

Autor: mar/rp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości