Najnowsze

W ubiegłym roku znaleźli setki martwych słoni, teraz kolejne

Najnowsze


Botswana prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci 11 słoni w jednym z rezerwatów. W ubiegłym roku setki tych zwierząt zmarły w tajemniczych okolicznościach, które wyjaśniono po dwóch miesiącach badań.

11 słoni zmarło w parku narodowym Moremi w północnej części kraju. Służby wykluczyły kłusownictwo jako przyczynę zgonów zwierząt, ponieważ ciosy, czyli górne siekacze słoni, były w nienaruszonym stanie.

Rezerwat leży w rejonie delty rzeki Okawango. To w tej lokalizacji w ubiegłym roku stwierdzono przypadki śmierci 330 słoni. Tyle martwych zwierząt znaleziono w ciągu kilku miesięcy, począwszy od maja. Przyczynę ich śmierci poznano po dwóch miesiącach badań. Jak się okazało, winne były neurotoksyny produkowane przez sinice, czyli bakterie znajdujące się w wodzie, którą piły słonie.

W Afryce mniej, ale w Botswanie więcej

Populacja słoni na terenie Afryki zmniejsza się z powodu kłusownictwa, jednak w samej Botswanie, którą zamieszkuje prawie jedna trzecia tych zwierząt całego kontynentu, jest inaczej. Dzięki dobremu zarządzaniu rezerwatami od końca lat dziewięćdziesiątych liczba słoni wzrosła z 80 do 130 tysięcy. Rolnicy postrzegają je jednak jako coraz bardziej uciążliwe i niszczące uprawy.

Autor: ps/dd / Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości