Najnowsze

W trzy kwadranse przefarbowali rzekę na zielono

Najnowsze


W Stanach Zjednoczonych trwają przygotowania do obchodów Dnia Świętego Patryka. To irlandzkie święto jest hucznie obchodzone także w USA. W Chicago z okazji wydarzenia zabarwiono rzekę na zielono.

Dzień Świętego Patryka, przypadający na 17 marca, zbliża się wielkimi krokami. Święto obchodzone jest na cześć patrona Irlandii, który w piątym wieku zaszczepił w kraju chrześcijańską wiarę. 17 marca jest dniem śmierci św. Patryka i tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania. Irlandczycy organizują wtedy parady i festyny, a kolorem przewodnim wszystkich imprez jest zielony.

Zielona rzeka w USA

Świętowanie nie ogranicza się jednak jedynie do Wysp Brytyjskich. Dzień Świętego Patryka jest także obchodzony w Stanach Zjednoczonych i to z dużym rozmachem. Tak będzie i w tym roku. W niedzielę przez centrum Chicago w stanie Illinois przejdzie coroczna parada South Side Irish Parade. W związku z przygotowaniami, zabarwiona na zielono została także rzeka przepływająca przez Chicago.

Zmieniła swój kolor dzięki specjalnej substancji na bazie rozdrobnionych warzyw, której dokładna receptura trzymana jest w tajemnicy. Cała procedura zabarwiania wody trwa około 45 minut.

Huczne obchody

Podczas obchodów Dnia Świętego Patryka w Stanach Zjednoczonych nie tylko rzeka zmienia kolor. Wszystkie ważniejsze budynki i skwery są przyozdabiane są na zielono, a na ulice wychodzą barwne pochody.

Irlandczycy stanowią liczną mniejszość narodową w Stanach Zjednoczonych. W całym kraju mieszka ich ponad 35 milionów, z czego w samym Chicago - około 200 tysięcy.

Autor: zupi/ja / Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości