Najnowsze

W Tatrach zimowo. Obowiązuje lawinowa "dwójka"

Najnowsze

Trudne warunki pogodowe w Tatrachtvn24
wideo 2/4

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży 100 centymetrów śniegu. Na szlakach możne być ślisko.

Z komunikatu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego możemy dowiedzieć się, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest dobrze związana. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dodatkowym dużym obciążeniu, przede wszystkim na stromych stokach. Jednak nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

100 centymetrów śniegu

Całkowita grubość pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu wynosi 100 centymetrów. Nad Morskim Okiem zalegają 34 centymetry śniegu.

W Tatrach występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się po szlakach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. Kluczowy problem lawinowy wynika z osłabienia stabilności pokrywy śnieżnej związanego z działaniem wody przenikającej do warstw śniegu na skutek odwilży lub opadów deszczu.

TOPR apeluje o niewchodzenie na tafle tatrzańskich stawów, ponieważ lód jest już w wielu miejscach bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

Autor: anw/aw / Źródło: TPN, TOPR

Źródło zdjęcia głównego: tvn24