Najnowsze

W takich skafandrach kosmonauci polecą na Marsa

Najnowsze

NASANASA ogłosiła wyniki głosowania na skafander

NASA 30 kwietnia opublikowała wyniki publicznego głosowania na projekt skafandra. Zwycięski prototyp mieliby nosić amerykańscy astronauci w pierwszej załogowej misji na Marsa. O wyborze skafandra decydowali internauci z całego świata za pośrednictwem przygotowanej na tą okazję strony.

W 2012 roku NASA pokazała światu projekt skafandra, który miał być przede wszystkim wygodny i bardziej mobilny (Z-1). Po dwóch latach powstała kolejna, ulepszona wersja skafandra (Z-2) i (Z-3).

Trzy projekty

Agencja zaprosiła internautów do głosowania, by wybrać najlepszy z tych trzech projektów.

Wszystkie przypominają tradycyjne skafandry, jednak każdy z nich ma swoje unikalne cechy.

Z-1 "Biomimicry" zainspirowany jest oceanem.

Z-2 "Technology" jest ulepszoną, futurystyczną wersją poprzedniego modelu. Przy jego produkcji wykorzystano metodę druku 3D, tak by każdy egzemplarz był dopasowany do danej osoby. Dodatkowo została utwardzona część górna skafandra.

Z-3 "Trends In Society" był stworzony zgodnie z najnowszymi trendami.

projekt Z-1NASA
projekt Z-2NASA
projekt Z-3NASA

Z-2 zwyciężyło

Głosowanie trwało do 15 kwietnia, wyniki ogłoszono ponad dwa tygodnie później. Internautom najbardziej spodobał się projekt Z-2. Otrzymał 63 proc. głosów.

Zwycięska konstrukcja wykorzystuje świecące przewody tworząc światła z przodu skafandra. Mają być spersonalizowane, by pomóc astronautom w identyfikacji innych osób z zespołu.

Został stworzony przy użyciu druku 3D i skanerów laserowych. Każdy kombinezon może być wykonany na zamówienie, tak aby idealnie pasował do noszącej go osoby.

Będzie wykorzystany tylko do testów

Z-2 jest prototypem - ten konkretny egzemplarz skafandra nie będzie więc mógł polecieć w podróż na Marsa, ponieważ nie zapewniłby ochrony przed ekstremalnymi temperaturami i promieniowaniem kosmicznym. Na razie skafander ten będzie wykorzystany do testów i szkoleń w komorze próżniowej.

Wykonanie kosmicznych skafandrów według projektu Z-2 planowane jest na listopad.

Autor: PW/mj / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości