W środę znów może zrobić się niebezpiecznie. Prognoza zagrożeń IMGW

[object Object]
Pogoda na poniedziałek 13.07tvnmeteo.pl
wideo 2/16

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na wtorek nie prognozują żadnych niebezpiecznych zjawisk pogodowych, jednak w środę znów pojawią się burze z gradem. Obowiązuje prognoza zagrożeń.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać w środę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed:

- burzami z gradem w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, gdzie podczas wyładowań może spaść do 20-25 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr w porywach rozpędzi się do 65-70 kilometrów na godzinę. Lokalnie pojawi się grad;

- burzami w województwie zachodniopomorskim, gdzie podczas wyładowań może spaść od 10 do 20 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie około 25 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr powieje do 70 kilometrów na godzinę.

Prognoza zagrożeń na środę (IMGW)IMGW

Groźnie także w czwartek

W czwartek wyładowania atmosferyczne objąć mogą dużo większy obszar kraju. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że burze z gradem pojawią się w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim.

Podczas burz może spaść do 10-30 litrów wody na metr kwadratowy oraz powiać z prędkością do 65-70 kilometrów na godzinę. Lokalnie niewykluczony jest grad.

Prognoza zagrożeń na czwartek (IMGW)IMGW

Czym jest prognoza zagrożeń?

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Bądź bezpieczny podczas burzy (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

91221 RozmowaUwaga #AlertRCB dla województwa podkarpackiego. Uwaga! Dziś (11.07), w nocy i jutro rano intensywne opady deszczu i burze z gradem. Przygotuj się na możliwe podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe.

Autor: kw,anw,ps/ja,aw,map / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Moritz Böing/pexels.com

Pozostałe wiadomości