W spermie ukryta jest wiadomość o wadze przyszłego dziecka

Jaki ojciec, takie dziecko

Jeśli staracie się o dziecko, dobrze by było, żeby nie tylko przyszła mama zadbała o swoje zdrowie. Jak pokazują najnowsze badania, otyli ojcowie przekazują potomstwu predyspozycje do tycia. Stan męskiego ciała w chwili poczęcia ma więc olbrzymie znaczenie dla przyszłości dziecka.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego. Przebadali spermę 10 szczupłych i 13 otyłych mężczyzn. Okazało się, że ich plemniki miały różne znaki epigenetyczne, czyli reakcje genów na zdarzenia życiowe zapisywane w naszych organizmach m.in. kontrolę apetytu. Wyniki były zaskakujące - im grubszy był tata, tym wyższe było prawdopodobieństwo otyłości u dziecka.

Szansa dla tatusiów z brzuszkiem

W kolejnym etapie badania, sześciu mężczyzn poddano operacji bariatrycznej - chirurgicznemu zmniejszeniu żołądka. Badano plemniki przed rozpoczęciem leczenia, w tydzień po zabiegu, a następnie po upływie roku od operacji. Naukowcy chcieli w ten sposób sprawdzić, czy faktyczna waga ma wpływ na informacje zawarte w nasieniu. Okazało się, że w doszło do licznych zmian epigenetycznych, związanych z DNA komórek rozrodczych. W sumie zmianom uległo 5 z 9 tys. struktur. A zatem, jeśli ojciec schudnie przed zapłodnieniem swojej partnerki, prawdopodobieństwo, że jego dziecko będzie otyłe, maleje.

- Do tej pory wiedzieliśmy, że w okresie prenatalnym przede wszystkim kobiety powinny dbać o swoje zdrowie. Nasze badania pokazują, że zdrowy styl życia powinien być również domeną mężczyzn - mówi Romain Barrès, profesor na Uniwersytecie w Kopenhadze i główny autor badania.

Ewolucyjny marker

Według tego duńskiego naukowca informacja o wadze ojca w nasieniu jest wynikiem ewolucji. Dawniej nadmiar tkanki tłuszczowej był korzystny, bo gwarantował przetrwanie w trudnych czasach np. podczas zimy czy w okresie marnych plonów. Ponadto genetycznie zapisana informacja o masie ojca miała zachęcać dzieci do jedzenia i nabierania masy, gwarantując przetrwanie.

Natomiast w dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do jedzenia jest nieograniczony, otyłość przestała być zaletą, a stała się poważną wadą zdrowotną. Otyli żyją krócej i cierpią na liczne choroby. Dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywianie i ruch. Szczupli żyją dłużej, są zdrowsi i mają zdrowsze dzieci.

Poniżej dla wszystkich panów przedstawiamy przepis na zdrową sałatę, korzystnie wpływającą na potencję:

Autor: mar/jap / Źródło: washingtonpost.com

Pozostałe wiadomości