W sobotę z nieba spadną setki gwiazd

Rój Perseidów widoczny w sierpniu 2011 roku

Szybki, jasny rozbłysk pozostawiający przez chwilę smugę na nocnym niebie - "spadające gwiazdy", czyli meteory przelatujące przez ziemską atmosferę wyglądają bardzo efektownie. Już w nocy z soboty na niedzielę będzie je można zobaczyć. Spadnie nawet 100 meteorów z roju Perseidów na godzinę.

"Spadające gwiazdy" to tak naprawdę roje meteorów - drobinek materii o rozmiarach ziarenka piasku albo mniejszych, które przelatując przez górne warstwy ziemskiej atmosfery spalają się i na krótko rozbłyskują.

Już w nocy z soboty na niedziel będziemy mogli obserwować je na niebie.

100 na godzinę

Perseidy, bo właśnie te meteory przyjdzie nam oglądać, co roku promieniują już od końca trzeciej dekady lipca, ale swoje maksimum mają zawsze około 12 sierpnia. W tym roku kulminacja tej aktywności spodziewana jest 12 sierpnia pomiędzy godz. 14.00 a 16.30 naszego czasu, czyli w trakcie dnia.

Nie powinno to jednak zniechęcić fanów spadających gwiazd, bo również w nocy z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek możemy spodziewać się aktywności roju na poziomie 100 zjawisk w ciągu jednej godziny, a co za tym idzie - efektownych widoków.

Już w pierwszych nocach sierpnia można było obserwować ponad 15 meteorów na godzinę. Co mniej więcej 4-5 minut pojawiał się jeden.

Noc Perseidów w Koperniku

Do wspólnego oglądania Perseidów zaprasza warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Wystarczy przyjść w sobotę o godz. 21.00 do Parku Odkrywców. - Wystawimy teleskopy, wygasimy wszystkie światła, będą leżaki i koce - zachęcają przedstawiciele CNK. - Tegoroczne obserwacje powinny być wyjątkowo udane, gdyż nie będzie przeszkadzał w nich Księżyc - wzejdzie on dopiero w drugiej połowie nocy.

Osoby, które nie mają w swojej okolicy żadnego obserwatorium, nie powinny się martwić. Wystarczy, że po prostu znajdą miejsce, z którego dobrze widać spory obszar ciemnego nieba. Do obserwacji meteorów nie potrzeba żadnych specjalistycznych przyrządów.

Złap spadającą gwiazdę w obiektywie

Ci, którzy nie rozstają się z aparatami fotograficznymi, śmiało mogą je zabrać na obserwację Perseidów. Należą one do do meteorów szybkich (prędkość zderzenia z atmosferą Ziemi wynosi 59 km/s) i jasnych. Przelatując przez atmosferę, tworzą smugi, które można łatwo złapać w obiektywie. Wystarczy wykonywać kilkunastosekundowe zdjęcia tego samego obszaru nieba przez dłuższy czas.

Waszymi zdjęciami z obserwacji Perseidów możecie podzielić się na Kontakcie Meteo.

Autor: js/map / Źródło: CNK, astronet.pl

Pozostałe wiadomości