Najnowsze

W sobotę upał, a we wtorek zimno. Gwałtowna zmiana pogody w USA

Najnowsze

[object Object]
Do zdarzenia doszło w Shibganj w BangladeszuGoogle Maps
wideo 2/18

Jeszcze w sobotę termometry w Denver w stanie Kolorado wskazywały 38 stopni Celsjusza. Na wtorek meteorolodzy prognozowali tam spadek temperatury do 0 stopni Celsjusza. W górach miały pojawić się pierwsze opady śniegu. Taka zmiana pogody niesie nadzieję na ugaszenie ogromnych pożarów, które od wielu dni pustoszą część Stanów Zjednoczonych.

Mimo że w Stanach Zjednoczonych wciąż panuje jeszcze lato, w tym tygodniu do niektórych regionów tego kraju zawita prawdziwa zima. W Górach Skalistych prognozuje się pierwsze w sezonie opady śniegu. Według prognoz sięgnąć mogą od 20 do nawet 35 centymetrów.

Masa zimnego powietrza

Taka aura jest konsekwencją dotarcia bardzo zimnej masy powietrza z Kanady, która swoim zasięgiem objęła pasmo gór oraz niektóre stany. W regionach podgórskich od Montany po Kolorado oraz w częściach zachodniej Dakoty Południowej i Nebraski wydano ostrzeżenia przed zimowymi zagrożeniami i burzami. Już teraz w niektórych regionach kraju odnotowuje się znaczny spadek temperatury. Zdaniem meteorologów temperatura może być znacznie niższa niż średnia miesięczna dla tego regionu.

Przykład Denver

Jeszcze w sobotę w mieście Denver w stanie Kolorado termometry wskazywały 38 stopni Celsjusza. Na wtorek prognozowano dokładnie 0 st. C. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) informowała także, że temperatura odczuwalna może być jeszcze niższa z powodu silnych porywów wiatru.

- Rekordowe lub prawie rekordowe upały zostaną zastąpione zimą, śniegiem i rekordowym mrozem - poinformowali specjaliści NWS.

Chociaż skoki temperatury nie są niczym szczególnym w przypadku tego miasta, wiele wskazuje na to, że sytuacja pogodowa z wtorku może ustanowić prawdziwy rekord.

Pozytywy zimy

Według prognoz znaczne opady śniegu mają pojawić się w okolicach pasma górskiego Front Range. Jak stwierdził meteorolog CNN Michaela Guy, we wtorek wieczorem w tych regionach spodziewany jest silny mróz.

Taka gwałtowna zmiana temperatury może mieć jednak swoje pozytywne strony. Przez cały weekend ogromne obszary Stanów Zjednoczonych mierzyły się z bardzo wysoką temperaturą, suszą i porywistym wiatrem. Z powodu ogromnego zagrożenia pożarami, mnóstwo osób zostało ewakuowanych, a drogę wiodącą przez Park Narodowy Gór Skalistych zamknięto. Oczekuje się, że opady śniegu mogą stłumić lub całkowicie ugasić ogromne pożary, z którymi strażacy zmagają się od wielu dni.

Autor: kw,dd / Źródło: Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/NOAA

Pozostałe wiadomości