W sercu huraganu. Irma jest bardzo groźna, ale to niewiarygodne zjawisko

Zdjęcie satelitarne huraganu IrmaNOAA

Oczy całego świata wpatrzone są w południe Stanów Zjednoczonych. Na celowniku huraganu Irma, który właśnie ponownie stał się huraganem czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona, znalazł się jeden z najpiękniejszych i najbogatszych regionów świata.

Możliwe, że przejście Irmy będzie dla Amerykanów najdroższe w historii. Jednak dzięki wysoko zaawansowanej technologii w osłonie meteorologicznej kraju ludzie zostali świetnie poinformowani o tym, co ich czeka. Inaczej było w przypadku równie silnego huraganu Bhola, który wdarł się nad Bangladesz w listopadzie 1970 roku i spowodował śmierć około pół miliona osób. Obecna technologia to potęga, ale wciąż huragany są dla meteorologów amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganowego (NHC) nie do końca przewidywalne.

Zajrzyjmy do meteorologicznej kuchni

Na zdjęciach satelitarnych widać monstrualną spiralę chmur przypominającą galaktykę. Centrum Irmy opuściło właśnie Kubę i schodzi nad ciepłe wody morskie o temperaturze 30-31 stopni Celsjusza. Wir przemieszcza się wolno z prędkością około 10 km/h na północny-zachód. Jego ramiona z falami deszczu rozciągają się w niedzielę rano naszego czasu od wybrzeży Nikaragui po amerykańską Georgię. Spiralnie ułożone chmury to pasy silnego, oślepiającego i duszącego deszczu. Mierząc odległość między północną i południową krawędzią huraganu otrzymujemy zawrotną średnicę około 1600 km. Huragany atlantyckie osiągają na ogół średnicę od 600 do 1500 km.

Zdjęcie satelitarne Irmy (Eumetsat)eumetsat

Amerykańskie media już poinformowały, że Irma bije wszelkie rekordy i zapisze się w historii. Jest dwa razy większa niż pamiętny i bardzo na Florydzie "kosztowny" Andrew z 1992. Jest również huraganem o najdłużej, bo przez trzy doby, utrzymującym się wietrze powyżej 250 km, czyli w kategorii piątej skali Saffira-Simpsona. Irma skacze wprawdzie między "trójką", "czwórką" i "piątką", ale jak donoszą amerykańscy meteorolodzy, jeszcze żaden huragan nie zakumulował tyle niszczycielskiej energii, czyli tzw. ACE (Accumulated cyclone energy) co Irma.

Porównanie huraganów Andrew z roku 1992 i Irmy (większa)AccuWeather

Przed huraganem uciekło z Florydy około 6 milionów ludzi, bo wiele miejscowości w strefie przybrzeżnej przestanie istnieć. Przedstawiciele władz amerykańskich ostrzegali "uciekajcie, bo zostaniecie sami", "nie przeżyjecie uderzenia sztormu". Krótko i treściwie. W roku 2008 przy okazji huraganu Gustav Amerykanie usłyszeli "zostawcie domy, bo huragan wyssie was razem z dachem".

Zdjęcia satelitarne huraganu pokazują imponujący twór, ale to nie jego uroda jest najważniejsza. Ważne jest to co dzieje się na niewielkiej przestrzeni, w sercu huraganu, czyli wokół oka cyklonu, w tzw. eyewall - ścianie wokół oka. To na tym fragmencie Irmy skupione są oczy meteorologów z National Hurricane Center. Rdzeń huraganu monitorowany jest przez satelity i latające kolejno samoloty badawcze Miss Piggy, Kermit i Gonzo. Swoją drogą niejeden meteorolog dałby się pokroić, by znaleźć się na pokładzie jednego z nich, bo huragan to niezły "show". A Irma jest bardzo groźna, ale i niewiarygodnie piękna.

Jeszcze 3 dni temu Irma była "niewielkim" huraganem o średnicy do 600 km, jednak bardzo dynamicznym, zmiatającym z ziemi wszystko na karaibskich wysepkach.

Oko huraganu IrmaNASA/twitter.com
"Eyewall" IrmyNASA/twitter.com

Oko cyklonu

Widoczny na zdjęciu "eyewall" to groźny wał chmur burzowych wokół oka cyklonu, zwarta struktura silnie wypiętrzonych chmur Cumulonimbus do 15 km wysokości z ulewnym deszczem i strefa najsilniejszego wiatru. Samo oko to strefa ciszy o szerokości od 20 do około 60 km. W tym bezwietrznym obszarze otoczonym szarą ścianą chmur ciśnienie jest najniższe, a fale morskie chaotycznie krzyżują się, tworząc kotłowisko. Niebo zasnute jest niskimi chmurami Stratus lub wysokimi postrzępionymi Cirrusami, pomiędzy którymi widać błękitne niebo. Morze zamienia się w wielkie góry wodne odbijające blask słońca. Mówi się, że kto znajdzie się w oku cyklonu nie wyjdzie z niego żywy. Bo po krótkiej chwili wytchnienia przychodzi wielki WIATR. Wokół oka Irmy prędkość ciągłego wiatru, nie tego w porywach, od kilku dni przekracza 200 km/h, chwilami osiągała nawet 300 km/h. Porywy były silniejsze. W niedzielny poranek polskiego czasu podczas opuszczania Kuby Irma jest huraganem 4 kategorii z ciągłym wiatrem wiejącym 212 km/h.

Oko i zwarta ściana chmur wokół oka to rdzeń huraganu, wirująca kolumna odpowiedzialna za ekstremalnie niskie ciśnienie w centrum huraganu i silny gradient ciśnienia, czyli ogromne różnice ciśnienia na niewielkim obszarze. Ciśnienie w centrum Irmy wynosi teraz 931 hPa i spada. Stąd tak szybki przepływ mas powietrza napływającego z obrzeży cyklonu do jego centrum. Na mapie modelu Global US gradient ciśnienia to zagęszczenie linii wokół oka.

Prognoza pola ciśnienia atmosferycznego w Irmie na godzinę 9 rano czasu CDT (lokalnego Florydy) w niedzielę 10.09.2017weather.us

W czasie przemieszczania się Irmy w stronę Florydy prognozowane jest wyraźne pogłębienie się cyklonu nad wodami o temperaturze około 30 st. C. Duża dostawa pary wodnej oraz tzw. utajonego ciepła parowania może ponownie zwiększyć siłę huraganu. Z mapy pola ciśnienia widać, że szerokość strefy największego rażenia huraganu wynosi około 200 km. I o to jest tak naprawdę cały szum w mediach i to największe zmartwienie meteorologów z National Hurricane Center. Najważniejsze to trafnie zaprognozować, które części Florydy dostaną się w pole rażenia potwornego wiatru. Czy wschód półwyspu, jak wynikało z wcześniejszych analiz, czy zachód? Już wiadomo, że najbardziej oberwie południowe i zachodnie wybrzeże półwyspu.

Ale to nie koniec problemu.

Zagrożenie powodzią

Otóż huragan według prognoz ma pustoszyć wschodnie wybrzeże Florydy aż do Zatoki Apalachee. W poniedziałek huragan wejść ma na ląd, by szybko zmienić się w już nie tak groźną tropikalną burzę. Wciąż brany jest jednak pod uwagę scenariusz, że Irma może skręcić ponownie na wschód, jak już raz to zrobił, nad otwarte wody Zatoki Meksykańskiej o temperaturze do 32 st. C! Byłby bardzo groźny dla kolejnych regionów USA.

Obawy budzi nie tylko siła wiatru, ale i jego kierunek. Bowiem wiejący z zachodu oraz z południa wiatr w południowej i zachodniej część cyklonu wpycha wody morskie w głąb wybrzeża. Huragan generuje fale morskie o wysokości od 10 do 15 m wysokości. Zagrożony jest więc pas wybrzeża o szerokości do 70 km! Woda morska dewastuje porty i zmienia rzeźbę nabrzeża. Pod wodą znajdą się tysiące domostw, a wiele półwyspów i wysepek w ogóle znika. To właśnie woda a nie wiatr zabiera najwięcej ofiar. Stąd objęte ostrzeżeniami o powodziach (czerwone strefy na mapie poniżej) całe wybrzeże Florydy.

Zagrożone rejony FlorydyNOAA

W amerykańskim centrum huraganowym jest w tej chwili bardzo gorąco. Wprzęgnięto do pracy najnowocześniejsze modele fizyczne. Wszelkie symulacje komputerowe pomagają zrozumieć naturę cyklonów tropikalnych. Bo choć wiemy już wiele to są one wciąż nie do końca przewidywalne. Badania teledetekcyjne (radar, satelita) pozwalają na obejrzenie huraganów od "środka". Poniżej przedstawiamy symulację pamiętnego dla Florydy huraganu Andrew i dobrze widoczny rdzeń huraganu, wirujący niczym trąba powietrzna, ale o wielkości do potęgi setnej!

Przekrój przez cyklon tropikalny Andrew z 1992 roku (M. D. Eastin "Struktura cyklonu tropikalnego" )M. D. Eastin "Struktura cyklonu tropikalnego"

Miami opustoszało i przypomina miasto duchów, a luksusowe puby w Key West goszczą właśnie piękną Irmę, bo urody nie można jej odmówić.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: NOAA

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury poniżej zera. Alarmy przez przymrozkami obowiązują w 10 województwach.

Uwaga, ponad połowa kraju objęta alertami IMGW

Uwaga, ponad połowa kraju objęta alertami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Mglisty i chłodny poranek przywitał nas we wtorek. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek przekazała, że dzisiaj w prawie całym kraju czeka nas chwila odpoczynku od deszczowej i śnieżnej aury. O poranku miejscami jest jednak niebezpiecznie.

Ślisko i mgliście o poranku, później zza chmur wyjrzy słońce

Ślisko i mgliście o poranku, później zza chmur wyjrzy słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 23.04 zapowiada się pochmurno, jednak w prawie całym kraju upłynie bez deszczu - trochę popada jedynie pod koniec dnia na Śląsku. Dzień będzie stosunkowo chłodny, a na termometrach zobaczymy od 6 do 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24