Najnowsze

W prognozie IMGW drugi stopień zagrożenia przed wiatrem, możliwe są też burze

Najnowsze

Prognoza pogody na wtorek 10.03
Prognoza pogody na wtorek 10.03tvnmeteo.pl
wideo 2/11

W części kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem. Z każdym dniem pogoda może stawać się coraz bardziej niebezpieczna. Alarmy przed silnymi porywami wiatru, miejscami drugiego stopnia, mogą obejmować niemal cały kraj. Lokalnie może też grzmieć i się błyskać.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed silnymi porywami wiatru. Jak prognozują, powieje ze średnią prędkością od 30 do 40 kilometrów na godzinę. W porywach wiatr osiągnie do 75 km/h.

Alerty przed tym niebezpieczeństwem obowiązują w województwach:

- śląskim - w powiatach: Jastrzębie-Zdrój, cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim;

- małopolskim - w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim

- podkarpackim - w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim i bieszczadzkim.

Ostrzeżenia będą ważne od godziny 21 we wtorek do godz. 8 środę.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Prognoza zagrożeń na środę

Silny wiatr będzie stwarzał zagrożenie też w kolejnych dniach. IMGW może wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed tym niebezpieczeństwem w środę na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsku-mazurskiego i podlaskiego.

Przewidywane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, z zachodu.

Prognoza zagrożeń IMGW na środęIMGW

Prognoza zagrożeń na czwartek

Alarmy przed silnym wiatrem mogą obowiązywać w sobotę niemal w całej Polsce, jedynie poza województwem świętokrzyskim. Prognozowana średnia prędkość wiatru to 25-40 km/h, porywy do 80 km/h. W województwach zachodniopomorskim i pomorskim możliwe są nawet ostrzeżenia drugiego stopnia. Prognozuje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu.

Oprócz porywistego wiatru, na terenie województw mazowieckiego i lubelskiego mogą obowiązywać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Lokalnie prognozowane jest wystąpienie burz z opadami deszczu o sumie do 10 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywami wiatru do 90 km/h.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartekIMGW

Prognoza zagrożeń na piątek

W piątek w większości kraju pogoda powinna się uspokoić, jednak miejscami silny wiatr nadal jest możliwy. Ostrzeżenia mogą obowiązywać w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątekIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Według IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń?

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Bezpieczeństwo w czasie wichury (PAP/Adam Ziemienowicz)PAP/Adam Ziemienowicz

Autor: kw,dd,ps/map,aw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Pexels (CC BY 0)

Pozostałe wiadomości