Najnowsze

W Polsce jest ich tylko 30 par. Zajrzyj do gniazda rybołowów

Najnowsze

lasy.gov.plMożemy podglądać życie ptasiej pary z rzadkiego gatunku rybołowów

Były już bieliki, bociany, sokoły, żubry - technologia daje nam coraz więcej możliwości podglądania różnych gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku. Właśnie ruszyło kolejne ptasie reality show - tym ciekawsze, że dotyczy drapieżnych ptaków w Polsce zagrożonych wyginięciem. Poznajcie parę rybołowów, która już zaczęła wysiadywać jaja.

Podglądać możemy gniazdo znajdujące się na terenie Nadleśnictwa Lipka w północno-zachodniej Polsce. Ich gniazdo znajduje się 26 m nad ziemią, na specjalnej platformie, która waży ok. 30 kg, a jej średnica wynosi 1,5 m. "Nasze rybołowy są właśnie w trakcie wysiadywania jaj. Prawdopodobnie za ok. dwa tygodnie wyklują się pisklęta" - informują leśnicy.

Kiedy młode już się wyklują, ich ojca czeka okres bardzo intensywnej aktywności. Przez pierwsze dni to on będzie zdobywał pokarm i dla piskląt, i dla ich matki. Młode pozostaną w gnieździe do połowy lipca, jednak jeszcze przez kilka kilka tygodni rodzice będą je karmić.

Wykorzystali odbudowę gniazda

Skąd pomysł monitorowania akurat tych ptaków? Rybołowy z Nadleśnictwa Lipka przez wiele lat gniazdowały na jednej ze sztucznych platform umieszczonych na drzewie.

Kilka lat temu przeniosły się na słup linii przesyłowej wysokiego napięcia. Jednak w czasie zimy gniazdo uległo zniszczeniu. Moment jego odbudowy wykorzystali energetycy z Polskich Sieci Elektroenergetycznych, którzy nie tylko wzmocnili gniazdo, ale także zainstalowali tuż obok kamerę - wyjaśniają leśnicy.

TRANSMISJĘ Z GNIAZDA RYBOŁOWÓW OBEJRZYSZ NA TEJ STRONIE

Rzuca się z wysoka i nurkuje

Rybołów zwyczajny to duży wędrowny ptak drapieżny z rodziny rybołowów. Pierwotnie występował w całej Europie, ale na przełomie XIX i XX wieku w zachodniej i środkowej części kontynentu został niemal całkowicie wytępiony. Zamieszkuje lasy, w których znajdują się duże, niezarośnięte zbiorniki wodne.

Żywi się rybami, które chwyta, rzucając się na nie z wyciągniętymi szponami i ze złożonymi skrzydłami - nawet z wysokości kilkudziesięciu metrów. Przy nurkowaniu zamyka nozdrza, a dzięki temu, że jego pióra są silnie natłuszczone, nie musi suszyć skrzydeł i wznosi się w powietrze od razu po wynurzeniu. W Polsce rybołów objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Tylko 30 par

Pomysłodawcy transmisji mają nadzieję, że poznanie życia jednego z najrzadszych gatunków ptaków szponiastych w Polsce pomoże popularyzować i rozwijać działania na rzecz ich ochrony, a przez to przyczyni się do zwiększenia populacji rybołowów. Obecnie w Polsce gniazduje jedynie ok. 30 par tych drapieżników. Para rybołowów to nie pierwszy przypadek zwierzęcego reality show, które pozwalają nam śledzić Lasy Państwowe. Wcześniej mogliśmy oglądać np. transmisje z gniazd bielików w Nadleśnictwie Kutno i Nadleśnictwie Dobrocin. Dużą popularnością wśród internautów cieszył się również projekt ŻubryOnline.

Autor: js/mj / Źródło: lasy.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: lasy.gov.pl

Pozostałe wiadomości