Najnowsze

W pobliżu Wielkiego Muru Chińskiego odkryto fundamenty spichlerza

Najnowsze


Chińscy archeolodzy odkryli w starożytnym mieście Shaliangzi w pobliżu Wielkiego Muru Chińskiego fundamenty dawnego spichlerza. Najprawdopodobniej przechowywano w nim żywność i zapasy broni dla wojska.

Chińska Narodowa Administracja Dziedzictwa Kulturowego opublikowała we wtorek najnowsze odkrycie dotyczące stanowiska archeologicznego znajdującego się w pobliżu Wielkiego Muru Chińskiego.

Starożytne miasto Shaliangzi, graniczące z fragmentem Wielkiego Muru Chińskiego, znajduje się w regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej. Zajmuje powierzchnię około 11 hektarów. W latach 2019-2020 archeolodzy gruntownie określili jego kształt i układ oraz odkryli na jego terenie fundamenty dużego budynku o powierzchni prawie 1800 metrów kwadratowych. W tym samym miejscu znaleźli rząd dołów do przechowywania zboża i ziarna prosa.

Starożytny spichlerz

Znaleziony przez archeologów budynek był najprawdopodobniej spichlerzem dostarczającym żywność i zapasy broni dla wojsk obronnych stacjonujących na Wielkim Murze Chińskim. Jest to pierwszy przypadek odkrycia i odkopania takiego budynku w pobliżu tego starożytnego systemu obronnego. Odkrycie to wypełniło lukę w badaniach nad miastami granicznymi w czasach dynastii Han.

Renowacja odcinka Jiankou Wielkiego Muru w dzielnicy Huairou w Pekinie trwa od lat. Został on zbudowany w 1368 roku podczas panowania dynastii Ming (1368-1644).

Od 2018 r. Uniwersytet Pekiński i Pekińska Miejska Administracja Dziedzictwa Kulturowego prowadzą wspólny archeologiczny projekt badawczy na wieżach nr 151-154. W celu lepszego zarządzania procesem czyszczenia i renowacji wykorzystano najnowsze technologie, które wizualizowały starożytne miejsca.

Autor: anw / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości