Najnowsze

W piątek zaostrzono normy. Na Śląsku wydano pierwsze ostrzeżenie o smogu

Najnowsze

"Bardzo dobrze, że te progi będą obniżone"
"Bardzo dobrze, że te progi będą obniżone"TVN24 BiS
wideo 2/31

W piątek w życie weszło nowe rozporządzenie dotyczące zaostrzenia norm alarmowania o smogu. Już we wtorek w województwie śląskim pojawiły się pierwsze ostrzeżenia o przekroczonym poziomie pyłu PM10 w powietrzu.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października obowiązują bardziej restrykcyjne normy informowania i alarmowania o smogu. Alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na metrów sześciennych (µg/m3) dla pyłu PM10, poprzednio było to 300 µg/m3. Tak zwany poziom informowania to 100 mikrogramów.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZAOSTRZONYCH NORMACH

Jak wynika z komunikatu opublikowanego we wtorek na stronach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, tego dnia wystąpiło przekroczenie poziomu informowania (101-150 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na obszarze miast i powiatów: Dąbrowa Górnicza, Siemianowice Śląskie, Katowice, Mysłowice, Sosnowiec, Jaworzno, Tychy, powiat bieruńsko-lędziński, Gliwice, powiat gliwicki, powiat pszczyński, aglomeracja rybnicko-jastrzębska: Rybnik, Żory oraz Jastrzębie-Zdrój.

W komunikacie zaznaczono, że wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

Częstsze informacje

Rozporządzenie Ministra Środowiska nowelizujące przepisy dotyczące informowania o smogu z 2012 roku zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w czwartek 10 października 2019 roku. Nowe prawo zaczęło obowiązywać dzień po ogłoszeniu, czyli w piątek.

Nowe przepisy stanowią, że alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 µg/m3 dla pyłu PM10. Poziom informowania ustalono na 100 mikrogramów. Wartości te są o połowę niższe niż określone w rozporządzeniu z 2012 roku, kiedy wynosiły odpowiednio 300 i 200 mikrogramów. Oznacza to też, że społeczeństwo będzie częściej informowane o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM MIEŚCIE

Ograniczać przebywanie na powietrzu

W przypadku wystąpienia dużego smogu i przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 w powietrzu, w celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu zaleca się ograniczenie przebywania poza budynkami małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom z chorobami serca lub układu oddechowego. W takiej sytuacji zalecane jest również powstrzymanie się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

Z kolei w przypadku przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10, ze względu na bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, zaleca się ograniczenie przebywania poza budynkami do niezbędnego minimum. Część samorządów w przypadku wystąpienia poziomów alarmowych wprowadza darmowe przejazdy komunikacją miejską.

Smog zabija

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 µg/m3, a dla pyłu PM2,5 - 25 µg/m3.

Zgodnie z raportami WHO i agend europejskich, z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 47 tysięcy osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzopirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny (na przykład piece grzewcze, palenie śmieci) oraz transport.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowieMaria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: kw/aw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości