Najnowsze

W Olsztynie znajdziesz się w "środku" kosmosu

Najnowsze

Narodziny nowych gwiazd

Do końca roku olsztyńskie planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy, który umożliwi wyświetlanie projekcji w technice fulldome. Opcja ta ma za zadanie stworzyć u widza wrażenie podróży w kosmosie.

W środę prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i przedstawiciel niemieckiego oddziału amerykańskiej firmy Glenn Smith podpisali umowę na zakup i montaż cyfrowego systemu wyświetlania projekcji w planetarium. Umowa przewiduje, że system zostanie zamontowany w planetarium w ciągu 100 dni, jednak widzowie będą mieli szanse na wypróbowanie jego mozliwości wcześniej, a mianowicie 19 lutego 2012 roku, w dniu najbliższej rocznicy urodzin Kopernika.

- Do tego czasu musimy poznać zasady działania nowego systemu, nauczyć się go - przyznał dyrektor planetarium w Olsztynie Jacek Szubiakowski i jednoczesnie podkreslił, że nowa technika będzie rewolucyjna.

Podróż po Wszechświecie

Składający się z 12 tys. pikseli obraz będzie generowany przez zespół szybkich, odpowiednio zaprogramowanych komputerów, a następnie trafi na ekran dzięki dwóm cyfrowym projektorom. - Nowy system sprawi, że widz będzie "zanurzony" w akcji, będzie miał możliwość poczucia się "w środku obrazu". Będziemy mogli w tej technice wyświetlać projekcje, które pozwolą widzom odbywać podróże we Wszechświecie, oglądać panoramy z planet, okolice planet, gwiazd. Poza tym nowa technika pozwoli też wyświetlać obraz w skali mikro tj. będzie można pokazywać świat na poziomie komórkowym, zachodzące reakcje chemiczne. W technice fulldome są też filmy, które pokazują życie na dnie oceanu, zamierzamy wyświetlać i takie projekcje - powiedział PAP Szubiakowski.

Dotąd fulldome tylko w Koperniku

Jak dotąd projekcje w takim systemie wyświetlane są jedynie w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Maciej Ligocki, goszczący w środę w Olsztynie przedstawiciel tego ośrodka, zapewniał, że pokazy w tej technice dostarczają widzom niezapomnianych wrażeń i cieszą się tak wielką popularnością, że zaskoczyło to astronomów. - Mam nadzieję, że i do Olsztyna nowoczesne pokazy przyciągną turystów, zwłaszcza tych pasjonujących się astronomią, czy zafascynowanych postacią mieszkającego wiele lat na Warmii Mikołaja Kopernika - powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Planetarium przechodzi modernizację Olsztyńskie planetarium przechodzi od jakiegoś czasu modernizację. Zamontowanie systemu cyfrowego będzie jej najważniejszą częścią. W ramach tego projektu już odnowiono i nieco przebudowano hol budynku. Niebawem oświetlone ma zostać obserwatorium, ale, jak podkreślał Szubiakowski, zamontowanie cyfrowego odtwarzania obrazu będzie najważniejszym elementem modernizacji.

Całość kosztuje 2,7 mln z czego 1,7 mln pochodzi z RPO na lata 2007-2013.

Autor: map//tka / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości