Najnowsze

W nocy spójrzmy w niebo. W godzinę spadnie nawet 30 Orionidów

Najnowsze

Orionidy rozbłysły nad Kalifornią
NASAOrionidy rozbłysły nad Kalifornią

Jeśli macie niedosyt astronomicznych spektakli to kolejna szansa przed wami. W nocy ze środy na czwartek na niebie możemy zobaczyć spadające szczątki komety Halleya - Orionidy.

Rój Orionidów jest widoczny co roku od 2 października do 7 listopada. Maksimum aktywności wypada w nocy 21 października.

Spadnie od 20 do 30 meteorów

Jeśli pogoda dopisze, Ziemianie mogą zobaczyć około 20-30 spadających meteorów na godzinę. Jednak w 1936 roku w momencie maksymalnej aktywności zaobserwowano nawet 50 spadających gwiazd.

Ich radiant znajduje się w pobliżu konstelacji Oriona i Bliźniąt. Podobnie jak Akwarydy, Orionidy związane są z kometą Hallleya (1P/Halley).

Przelecimy przez orbitę komety

W najbliższych dniach (21-22 października) Ziemia jak co roku przeleci przez orbitę Halleya. W tym czasie odłamki pozostawione przez kometę rozpadną się w górnych warstwach atmosfery naszej planety. Będzie to szansa na zobaczenie jasnych, dynamicznych bolidów na nocnym niebie.

Ci którym pogoda nie dopisze, nie powinni się martwić. Aktywność roju Orionidów będzie widoczna jeszcze do końca października.

Autor: PW/mab / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości