Najnowsze

W Morzu Śródziemnym może być ich więcej niż meduz. I wcale nie chodzi o żywe stworzenia

Najnowsze

[object Object]
Odpady medyczne zanieczyszczają środowiskotvn24
wideo 2/5

Pandemia i ekologia nie idą ze sobą w parze. Jednorazowe maseczki i rękawiczki chronią ludzi, ale szkodą środowisku. Tak jak wcześniej plastikowe torby foliowe czy butelki, pandemiczne odpady zalały morza i oceany. Szacuje się, że w ubiegłym roku do mórz i oceanów trafiło ponad 1,5 miliarda masek. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Na malowniczym wybrzeżu greckiej wyspy Korfu widać, że artykuły ochrony osobistej dryfują na tafli wody, osiadają na dnie, zalegają na plaży. W te wakacje w nadmorskich kurortach na takie śmieci natknie się prawie każdy. Ekolodzy, którzy wyławiają z wody pandemiczne odpady, mają dosłownie pełne ręce roboty.

- To tylko niewielka część, tego jest dużo więcej, a obawiam się, że będzie coraz gorzej - powiedział ekolog Marios Zervas z organizacji Aegean Rebreath po wyjęciu z wody garści masek.

Zużyte maski i rękawiczki powinny trafiać wyłącznie do czarnego pojemnika z odpadami zmieszanymi, ale często są wyrzucane na chodnik czy trawę, a z lądu podmuchy wiatru i prądy rzeki niosą je do morza. W wodzie mogą pozostawać nawet pół wieku, bo sztuczne włókna i lateks są niemal niezniszczalne.

"Chcieliśmy zbadać skalę tego problemu i widzimy, że jest ogromna"

Szacuje się, że co miesiąc ludzie na całym świecie zużywają 129 miliardów masek, a w 2020 roku ponad 1,5 mld dostało się do mórz i oceanów, przy czym pandemia i obowiązek zakrywania ust i nosa ciągle się nie skończyły. Padają głosy, że niebawem w Morzu Śródziemnym będzie więcej masek niż meduz.

Każda taka rzecz to śmiertelna pułapka dla mniejszych i większych zwierząt. Ryby grzęzną w palcach rękawiczek, ptaki plączą się w zausznikach maseczek, pingwiny mylą to z jedzeniem i mogą zginąć w męczarniach.

- Codziennie naszej stronie zamieszczamy dowody na to, że maski i rękawiczki są groźne dla zwierząt. Chcieliśmy zbadać skalę tego problemu i widzimy, że jest ogromna - podkreślił Auke-Florian Hiemstra, twórca portalu covidlitter.com.

- Starajmy się wyrzucać maseczki i rękawiczki nie do śmietników na ulicach, z których wiatr może wywiać czy ptak może wyjąć, tylko wyrzucajmy je w domu. Bardzo ważne jest, że gdziekolwiek tak naprawdę wyrzucamy maseczkę, to żebyśmy urywali te zauszniki, bo wtedy trudniej ptakom i innym zwierzętom się w to zaplątać - apelowała Magda Wieczerzyńska z WWF Polska.

Ile maseczek zużywa się na świecie i ile trafiło do mórz i oceanówtvn24

Autor: Paula Praszkiewicz, ps/map / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Opération Mer Propre

Pozostałe wiadomości