Najnowsze

W migdałku młodej kobiety lekarze znaleźli żywą glistę

Najnowsze

Kobieta zaraziła się nicieniem. Pogryzły ją komary
Kobieta zaraziła się nicieniem. Pogryzły ją komarywikipedia/Twitter
wideo 2/8

Młoda Japonka przyszła do lekarza z bólem gardła. Po badaniu okazało się, że za dolegliwości odpowiada pasożyt, który żył w jej lewym migdałku. Kilka dni wcześniej kobieta jadła surowe mięso.

25-latka pojawiła się w gabinecie lekarskim szpitala w Tokio w związku z bólem i podrażnieniem gardła. Jak wynika ze studium przypadku, opisanego kilka dni temu przez Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Tropikalnej i Higieny, kobieta pięć dni wcześniej jadła różne rodzaje sashimi. To przysmak kuchni japońskiej - pokrojone w kostkę lub płaty surowe mięso, najczęściej ryby, wołowina czy owoce morza.

W lewym migdałku młodej Japonki lekarze odkryli wciąż żywego robaka. Pasożyt mierzył niecałe cztery centymetry i nadal się poruszał. Udało się go usunąć za pomocą pęsety.

Glista, jaką wyciągnięto kobiecie (American Journal of Tropical Medicine and Hygiene (CC BY 4American Journal of Tropical Medicine and Hygiene (CC BY 4.0)

Uwaga na surowe ryby i mięso

Badania DNA wykazały, że jest to czwarte stadium larwy pasożytniczej glisty Pseudoterranova azaras.

Jak wskazano, pasożyt ten zazwyczaj trafia do organizmu człowieka po spożyciu larw znajdujących się w surowych lub niedogotowanych rybach morskich. Na całym świecie odnotowano ponad 700 przypadków tego typu pasożyta u ludzi.

Wyniki badań krwi kobiety były w normie, a jej objawy szybko zniknęły po usunięciu glisty.

Anisakioza, choroba spowodowana spożywaniem ryb lub owoców morza skażonych pasożytami, staje się coraz bardziej powszechna, nie tylko w Azji, ale także innych krajach, gdzie jedzenie sushi i innych surowych lub niedogotowanych dań z owoców morza cieszy się coraz większą popularnością.

Autor: kw/ja,map / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: American Journal of Tropical Medicine and Hygiene (CC BY 4.0)

Pozostałe wiadomości