Najnowsze

W lasach pojawiły się piękne konwalie

Najnowsze


W lasach zaczęły kwitnąć konwalie - kwiaty które znają chyba wszyscy. Niedawno została zdjęta ich ochrona gatunkowa.

Maj jest miesiącem, w którym zaczyna kwitnąć piękna dzika konwalia. Sztucznie można spowodować, że roślina zakwitnie o każdej porze roku. Jedynym warunkiem, jakie musi spełniać środowisko, to temperatura, która powinna osiągać powyżej 20 st. C.

Ochrona gatunkowa

Do 2014 roku była ona pod ochroną. Wcześniej konwalia objęta była częściową ochroną gatunkową. Wprowadzono wtedy ograniczenia, aby uchronić roślinę przed nadmiernym zrywaniem do celów leczniczych i ozdobnych.

Konwalia w medycynie

Roślina używana była w lecznictwie. W Chinach stosowano korzeń i liście do leczenia chorób sercowo-naczyniowych. W Europie uważano, że konwalia poprawiała pamięć, leczyła serce, epilepsję oraz uśmierzała ból.

Jest to roślina trująca przedawkowanie może doprowadzić nawet do śmierci. Konwalia niebezpieczna jest dla ludzi oraz dla zwierząt.

Konwalia znana z charakterystycznego zapachu, stosowana jest w przemyśle perfumeryjnym. Olejek eteryczny dodaje się do perfum i kosmetyków.

Konwalia symbolem niewinności

Konwalia uważana jest w Europie jako symbol szczęścia, pomyślności, młodości, czystości oraz skromności. Z tego względu bardzo często zdobi bukiety panien młodych. Poza tym była też symbolem, zwłaszcza w średniowieczu, wiedzy i sztuki medycznej.

Jest to również kwiat poświęcony Marii z Nazaretu. Konwalie nazywa się więc Łzami Naszej Pani, lub drabiną do nieba.

Autor: mab/mk / Źródło: wikipedia.com, Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości