Najnowsze

W lasach pojawiły się kleszcze. "Przetrwają możliwe przymrozki i będą aż do lata"

Najnowsze

Ekspert o wybudzeniu kleszczy
tvn24Ekspert o wybudzeniu kleszczy

Temperatura powietrza w okolicy 10 st. C spowodowała, że w ostatnich dniach w Polsce pojawiły się kleszcze. Nie zagrożą im nawet możliwe przymrozki. Sprawdź, jak uchronić się przed ugryzieniem lub co zrobić, gdy już do niego dojdzie.

W lasach pojawiły się już kleszcze. Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych, poinformowała, że jest to związane z ociepleniem w kraju.

- Różni leśnicy informują o kleszczach w lasach - powiedziała rzeczniczka.

Ciepłolubnym kleszczom sprzyja temperatura. W ostatnich dniach miejscami termometry wskazywały nawet 10 st. C. Z tego powodu pajęczaki pojawiły się w rejonach, w których było najcieplej, czyli głównie na południu i zachodzie Polski.

Kleszczom nie są straszne też mrozy, które prognozowane są na przełom lutego i marca.

- Są odporne na mrozy. Przetrwają możliwe przymrozki i będą aż do lata - powiedziała Malinowska.

Wszędzie mają swoje kryjówki

Kleszcze czają się już nie tylko w lasach, ale i w miejskich parkach, ogródkach działkowych, na skwerach, na przydomowych klombach, na trawnikach. Na początku wiosny aktywne stają się samice. Wygrzebują się ze ściółki oraz z wierzchnich warstw gleby, w których spędziły zimę, by składać jaja. Jedna kleszczowa mama może ich złożyć nawet trzy tysiące. Późnym latem z jaj wylęgają się malutkie, niemal niewidoczne, przezroczyste larwy i rozpoczynają łowy w trawie. Najbardziej narażone na ich ataki są drobne ssaki i ptaki. Nie pogardzą jednak psem, kotem oraz człowiekiem, idącym przez trawy.

Kleszcze są bardzo groźneLasy Państwowe

Chwyć główkę, nie tułów

Jak pozbyć się niechcianego pajęczaka? Najlepszą metodą wyjmowania kleszcza jest delikatne chwycenie go pęsetą za głowę (nigdy za tułów) i stanowcze wyciągnięcie. Rankę najlepiej jest przemyć spirytusem lub wodą utlenioną.

Fakty i mity o ukąszeniu kleszczyLasy Państwowe

Groźna borelioza

Nasza przygoda z kleszczem powinna zakończyć się wraz z jego prawidłowym wyciągnięciem z ciała. Zdarza się jednak, i to niestety coraz częściej, że mimo ostrożności, zdąży nam "przekazać" powodujący ciężkie choroby pakiet wirusów i bakterii. Na liście schorzeń, którymi może nas zakazić znajduje się ponad 20 pozycji, w tym wiele o egzotycznych nazwach, takich jak babeszjoza czy bartonelloza.

Na boreliozę przenoszoną przez kleszcze nie ma szczepionki, jest za to szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu. Można stosować ją zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najlepszym momentem na zaszczepienie przeciwko tej chorobie jest wczesna wiosna, aby na okres największej aktywności pajęczaków, który przypada od kwietnia do października, zdążyła wytworzyć się odporność.

W czerwcu 2016 roku dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń radził jak uchronić się przed ukąszeniem kleszcza:

Jak uchronić się przed ukąszeniem kleszcza?
Jak uchronić się przed ukąszeniem kleszcza?tvn24

Autor: AD/aw / Źródło: TVN Meteo, Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości