W lasach Podkarpacia więcej zwierząt. Leśnicy nie dadzą im zginąć

Sarny potrafią zjeść naprawdę dużo

Zwierzęta na Podkarpaciu na pewno nie zgłodnieją. - Prawie 1000 ton karmy dla zwierzyny na zimę przygotowali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy krośnieńskiej RDLP Edward Marszałek. Zdjęcia zwierząt zrobił Reporter 24.

- Zgromadzono 48 ton siana, 660 ton karmy soczystej, czyli buraków, marchwi i sianokiszonki oraz 230 ton ziarna i 65 ton soli z mikroelementami - powiedział Marszałek. W nadleśnictwach Baligród, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany, gdzie żyją żubry, zakup karmy jest dofinansowywany ze środków unijnych. Krośnieńska RDLP za te pieniądze kupiła 130 ton karmy dla zwierząt.

JEŚLI CHCEMY DOKARMIAĆ ZWIERZĘTA NA WŁASNĄ REKĘ, RÓBMY TO ROZWAŻNIE

Warto dokarmiać W lasach Podkarpacia leśnicy przygotowali również ponad 1000 miejsc dokarmiania zwierząt i ptaków. Rzecznik przypomniał, że dokarmianie to nie tylko "humanitarny gest leśników, lecz także zapobieganie szkodom w uprawach leśnych". W ocenie leśników, miejsca dokarmiania najczęściej odwiedzają jelenie, sarny, dziki.

Zwierząt przybywa W lasach południowo-wschodniej Polski żyje m.in. ponad 9 tys. jeleni, 37 tys. saren, 8 tys. dzików, 10,5 tys. lisów, ok. 300 żubrów, ponad 100 niedźwiedzi, ok. 460 wilków, 200 rysiów i 7 tys. bobrów. Od kilku lat w lasach Podkarpacia jest coraz więcej zwierzyny. Jednym z powodów jest wzrost lesistości regionu. Obecnie lasy zajmują ponad 37 proc. powierzchni Podkarpacia, czyli aż o jedną trzecią więcej niż w latach 40. ubiegłego wieku.

Reporter 24 marbaj przesłał na Kontakt Meteo zdjęcia dokarmianych saren. Czy, patrząc na nie, nie macie ochoty pomóc im przetrwać zimy?

Autor: map/ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości