Najnowsze

W Krakowie powstanie ekospalarnia

Najnowsze

W Krakowie rocznie powstaje 321 tys. ton śmieci

13 polskich i zagranicznych konsorcjów i firm złożyło wnioski w postępowaniu, które ma wyłonić wykonawcę spalarni odpadów komunalnych w Krakowie. Inwestycja o wartości 645 mln zł współfinansowana jest ze środków unijnych.

- O kontrakt ubiegają się podmioty m.in. z Niemiec, Francji, Austrii, Włoch i Korei Południowej - poinformował Grzegorz Ostrzołka, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego, miejskiej spółki odpowiedzialnej za projekt ekospalarni. - Teraz wnioski o udział w postępowaniu są sprawdzane. W sierpniu chcemy zaprosić zainteresowane podmioty do składania ofert przetargowych - zapowiedział we wtorek prezes. Zwycięzca przetargu powinien zostać wyłoniony jeszcze w tym roku. Zgodnie z planem roboty budowlane mają się rozpocząć w 2012 roku, tak, aby zakład został oddany do eksploatacji w 2014 r.

Ekologicznie pęłną gębą Projekt "Program Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Krakowie" zakłada przede wszystkim budowę ekospalarni o wartości 645 mln zł, z czego 60 proc. zostanie pokryte z unijnego Funduszu Spójności. W ramach projektu przewidywany jest również zakup ok. 400 kompletów pojemników do selektywnej zbiórki oraz prowadzenie działalności promocyjnej i edukacyjnej. Odpowiedzialnym za budowę ekospalarni odpadów komunalnych jest Krakowski Holding Komunalny. Inwestycja jest ostatnim i najważniejszym elementem tworzonego od kilku lat w Krakowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Spalarnia przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie. Teren ten jest nieużytkiem.

321 tysięcy ton rocznie W Krakowie wytwarza się ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 roku będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska. To niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.

Autor: xyz//aq / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości