Najnowsze

W drodze na tarło łososie kierują się polem magnetycznym ziemi

Najnowsze

Nerka (łosoś czerwony) podczas migracji kieruje się geomagnetyzmem

Łososie odbywają jedne z najtrudniejszych migracji w świecie zwierząt, ale rozwinęły też wyjątkową strategię nawigacyjną pozwalającą im trafić w rodzinne strony. Amerykańscy badacze udowodnili, że te ryby w podróży z Oceanu do macierzystych strumieni kierują się geomagnetyzmem. Zapamiętują pole magnetyczne miejsca, gdzie ich "ojczysta" rzeka uchodzi do morza.

Każdego roku odbywają się ogromne migracje, podczas których miliony łososi wracają do swoich rzek, by sie rozmnozyć. Według opublikowanych w czasopiśmie "Current Biology" badań amerykańskich naukowców w dotarciu do celu tym rybom pomaga pamięć pola magnetycznego miejsca, w którym pierwszy raz wypłynęły na wody morskie.

Po latach trafiają bezbłędnie

Podróż, jaką odbywa nerka - jeden z gatunków łososia (nazywany też łososiem czerwonym) z Pacyfiku do rzeki będącej miejscem jego narodzin jest uważana za jedną z najtrudniejszych zwierzęcych migracji. Powstały różne teorie na temat tego, jak ryby z tego gatunku znajdują swoje "ojczyste" rzeki po spędzeniu lat w oceanie.

Według jednej z nich korzystają z dwóch rodzajów sygnałów - chemicznych i geomagnetycznych. Żeby sprawdzić tę hipotezę, naukowcy przeanalizowali wykresy powrotów łososi do rzeki Fraser w Kolumbii Brytyjskiej (południowo-zachodniej prowincji Kanady) z ostanich 56 lat.

Podczas tych badań okazało się, że trasa, którą łososie opływały Wyspę Vancouver pasowała do intensywności pola magnetycznego w rejonie ich macierzystych rzek.

Nie tylko łososie

- Łososie pamiętają pole magnetyczne miejsca, w którym wpłynęły do morza jako młodociane osobniki. Kiedy osiągają dojrzałość, szukają na wybrzeżu lokalizacji z tym samym polem magnetycznym - powiedział Nathan Putman z Uniwersytetu Stanowego Oregonu.

Badacz dodał, że podobną strategie migracyjną stosują również żółwie morskie, słonie morskie, a także inne gatunki ryb, jak węgorze, tuńczyki i jesiotry.

- Wydaje się nieprawdopodobne, żeby łososie jako jedyne wymyśliły taki dobry sposób znajdowania drogi do domu. To raczej wyewoluowało u różnych grup - dodał.

Na razie nie wiadomo dokładnie, jak ryby zakodowują pole magnetyczne swojej rodzimej okolicy.

Po tym, jak ryby trafią już do ujścia swojej rodzimej rzeki, dalej w podróży do właściwego strumienia kierują się chemicznymi sygnałami.

Autor: js / Źródło: bbc.co.uk

Pozostałe wiadomości