Najnowsze

W czwartek burze, w piątek sprzątanie. Skutki nawałnic w Polsce

Najnowsze

Skutki burz

Brak prądu, zalane domy, drogi, a nawet zerwany most i tornado - to skutki czwartkowych nawałnic, które przeszły nad Polską. Wyrządzone szkody były tak duże, że ich usuwanie trwało przez cały piątek.

Gwałtowny atak trąby powietrznej w centrum Bydgoszczy zniszczył w czwartek wieczorem kilkanaście garaży. Na skutek ulewy, która przeszła w pobliżu miasta zalanych zostało też część ulic w podbydgoskiej gminie Białe Błota (woj. kujawsko-pomorskie). O zdarzeniu poinformowali nas Reporterzy 24.

Jak mówią świadkowie, choć wszystko trwało zaledwie kilkanaście sekund, to niespodziewany i gwałtowny podmuch wiatru doszczętnie zniszczył cztery blaszane garaże, a kolejnych dziesięć poważnie uszkodził.

Ulewa pod miastem W tym samym czasie gwałtowna ulewa przeszła nad podbydgoską gminą Białe Błota. Woda zalała dwie ulice, blokując całkowicie przejazd, a także wdarła się do wielu piwnic i garaży. Do pomocy przy wypompowywaniu wody ściągnięto jednostki ochotniczej straży pożarnej z sąsiednich gmin. Krótkie, ale gwałtowne burze przeszły też nad innymi regionami Polski - zobacz relacje i zdjęcia Reporterów 24.

Trąba powietrzna w Bydgoszczy
Trąba powietrzna w Bydgoszczy

Liczne zalania

Według informacji działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, od piątkowego poranka nie pojawiły się sygnały o nowych poważnych zdarzeniach związanych z opadami. Liczba interwencji strażaków, związanych np. z usuwaniem połamanych gałęzi czy zalanych piwnic, stale jednak wzrastała. Według wcześniejszych informacji, najwięcej interwencji związanych z opadami deszczu zanotowano w czwartek w powiatach bielskim (142) i żywieckim (43), a także gliwickim i wodzisławskim, gdzie burze m.in. uszkodziły dwie stacje średniego napięcia, pozbawiając w nocy prądu 5,6 tys. osób.

Ponadto w samej Lipowej zerwał się most. Woda zalała także piwnice prywatnych domów, skutecznie utrudniając życie mieszkańcom.

Lipowa skutki nawalnicy
Lipowa skutki nawalnicy

Uszkodzone budynki

Ze skutkami silnych czwartkowych burz zmagali się także mieszkańcy Wielkopolski. W Poznaniu zalało m.in. niektóre pomieszczenia szpitala i Stadionu Miejskiego.

Wielkopolscy strażacy otrzymali również kilkadziesiąt zgłoszeń z prośbą o wypompowanie wody z piwnic i zalanych budynków w okolicach Kościana. - W Poznaniu strażacy pracują przy kilkunastu podtopieniach w związku z obfitymi opadami. Większą liczbę zgłoszeń mamy też z rejonu Wrześni i Ostrowa - opowiadał PAP Tomasz Wiśniewski z wielkopolskiej straży pożarnej.

Podtopiona Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej po nocnej ulewie wylały potoki. Woda w potokach bardzo szybko wezbrała. W mieście zostały zalane studzienki, piwnice i ogrody. - W momencie, jak woda opadała, było widać, że wszystko jest zamulone, poniszczone są kwiatki. W tej chwili brakuje słów na to co się stało – mówi zmartwiona mieszkanka miasta.

Brak prądu w wielu regionach

Burze uszkodziły linie energetyczne w wielu regionach. Przez cały piątek na Śląsku i Żywiecczyźnie próbowano przywrócić prąd 5,6 tys. osób. W większości gospodarstw udało się tego dokonać już nad ranem, ale jak informowali strażacy, przez cały piątek liczba zgłoszeń ciągle wzrastała.

Jak informował Marek Knapik z dostarczającej energię firmy Vattenfall, w okolicach Wodzisławia Śląskiego, gdzie rano prąd nie docierał jeszcze do ok. 3 tys. gospodarstw domowych, prawie wszystkie uszkodzenia usunięto w piątek przed południem. Do naprawy pozostawały pojedyncze awarie na końcówkach sieci. Kłopoty z dostawami energii dotknęły też w nocy kilkanaście domów w gminie Lipowa na Żywiecczyźnie, gdzie osuwisko uszkodziło stację niskiego napięcia. Według wójta tej gminy Stanisława Caputy, energetycy pracowali w terenie usuwając uszkodzenia, m.in. odtwarzali kawałki zniszczonych linii do poszczególnych odbiorców.

Gwałtowne nawałnice przyniosły też szkody w Opolu, Chojnicach, Bielsko-Białej i Oświęcimiu. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele zdjęć z zalanych miast.

Autor: map//aq / Źródło: PAP, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości