W Częstochowie spadło 71 litrów wody. Na Podlasiu, i nie tylko, też solidnie popadało

Zalana Częstochowa (Kontakt Meteo/popej10)
Kontakt Meteo/popej10Zalana Częstochowa (Kontakt Meteo/popej10)

Ostatnia doba była bardzo deszczowa. Na Częstochowę spadło aż 71 litrów wody na metr kwadratowy, co doskonale pokazuje film od Reportera 24. Ulewy nawiedziły nie tylko południe kraju. O oberwaniu chmury możemy mówić także m.in. na Podlasiu i Pomorzu Zachodnim.

Sumy opadów za ostatnią dobę (do godz. 6.00 w czwartek 14.08) zmierzone na posterunkach opadowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej są duże. Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek wylicza niektóre z nich.

- Na Częstochowę spadło aż 71 litrów deszczu na metr kwadratowy, a na śląski Krupski Młyn 46 l. 43 l zmierzono w podlaskim Tykocinie. Niewiele mniej, bo 40 l, spadło na Plucice w woj. łódzkim - podaje synoptyk.

W śląskiej Koszarawie doliczono się 31 l. Na północy kraju najmocniej padało w Kołobrzegu oraz w Starogardzie Gdańskim (po 29 l).

Jak wyglądała Częstochowa

Od jednego z Reporterów 24 otrzymaliśmy film, który pokazuje skutki intensywnych nocnych opadów w Częstochowie. Wystarczyło 30 minut, by zalało tam al. Jana Pawła II (zobacz wideo powyżej).

Zniszczenia na południu kraju

Opady, a także towarzyszące im wichury, to skutek niżu o nazwie Verena. Układ baryczny spowodował poważne zniszczenia w woj. małopolskim oraz podkarpackim.

Oto zdjęcia, jakie wysyłacie na Kontakt 24 z poszkodowanych regionów:

Autor: map / Źródło: TVN Meteo, IMGW

Pozostałe wiadomości