W Belgii mógł zasiedlić się nowy gatunek drapieżnika

[object Object]
Lwy zabijają około 100 osób rocznietvn24
wideo 2/11

Ostatnio po ponad stu latach z przyczyn naturalnych do Belgii wróciły wilki i rysie. Teraz, ku przerażeniu miejscowych rolników, zupełnie obcy gatunek drapieżnika mógł pojawić się w tym kraju. Atakuje on zwykle mniejsze zwierzęta.

Szakali złocistych (Canis aureus) jeszcze nie dostrzeżono gołym okiem, ale pojawiły się dowody na ich obecność. W niemieckim Kranenburgu, leżącym około 60 kilometrów od granicy z Belgią, znaleziono sześć zmasakrowanych przez dzikie zwierzę owiec.

- Początkowo sądzono, że zostały zabite przez wilka, ale teraz dalsze śledztwo pokazało, że sprawcą jest samiec szakala złocistego - powiedział Jan Loos z organizacji ochrony zwierząt Welcome Wolf. Dodał, że szakale pojawiły się też w niedalekiej Holandii.

Celem małe zwierzęta, kury i owce

Podobnie jak wilki, szakale złociste to gatunek chroniony na mocy konwencji berneńskiej i dyrektywy siedliskowej Unii Europejskiej. W ostatnich latach ich przemieszczanie odbywa się na większych obszarach ze względu na migrację ludzi z wiosek do miast.

Frederic Thoelen, biolog ze schroniska dla zwierząt Natuurhulpcentrum Opglabbeek, stwierdził, że jest "prawie pewien, że ten szakal osiedli się również w belgijskich regionach".

- W zależności od okoliczności, może to nastąpić i jutro, ale i równie dobrze w ciągu dwóch lat - powiedział. - Ich celem są głównie małe zwierzęta, ale także kury, a czasem nawet owce. W przeciwieństwie do wilków nie atakują większych zwierząt, takich jak chore lub osłabione krowy - opisał.

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby szakali złocistych w północnej Europie, przy czym według najnowszych oficjalnych szacunków żyje ich około 117 tysięcy.

Z Bliskiego Wschodu

Pochodzący z Bliskiego Wschodu i południowej Azji, ale znany również z zamieszkiwania Tajlandii, Pakistanu i Indii, drapieżnik przybył na południowe krańce Europy Środkowej i Wschodniej około osiem tysięcy lat temu. W XIX wieku jego populacja w Europie rosła, co zbiegło się ze spadkiem liczebności wilka szarego. Oba gatunki na ogół nie przebywają na tym samym terytorium.

Najwięcej szakali zamieszkuje obecnie Bułgarię, ale znaczna populacja przebywa także w krajach takich jak Węgry, Ukraina, czy Chorwacja. Dowody na obecność zwierzęcia znaleziono również we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Danii, Polsce, Białorusi, a także Estonii.

Autor: kw/dd / Źródło: theguardian.com

Źródło zdjęcia głównego: Vincent van Zalinge/unsplash.com

Pozostałe wiadomości