Najnowsze

W Amazonii odkryto plemię nieznające cywilizacji

Najnowsze

Większość Indian porzuca tradycyjny styl życia

W lasach Amazonii odnaleziono indiańskie plemię, które nigdy nie miało kontaktu ze współczesną cywilizacją, jak informuje serwis Discovery News. Brazylijska Narodowa Fundacja ds. Indian zakłada, że Amazonię zamieszkuje niemalże 70 takich plemion.

Rząd brazylijski potwierdził, że odkryto liczące około 200 członków plemię indiańskie, które nigdy wcześniej nie miało kontaktu z cywilizacją. Indianie zamieszkują rezerwat Vale do Javari, położony przy granicy z Peru. Zajmuje on obszar wielkości Portugalii.

Mieszkańcy plemienia zamieszkują cztery duże domy. Zajmują się przede wszystkim uprawą kukurydzy, bananów i orzeszków ziemnych.

Na Indian czekają liczne zagrożenia Przedstawiciele brazylijskiej Narodowej Fundacji ds. Indian (FUNAI) wpadli na ich trop podczas analizy zdjęć satelitarnych puszczy amazońskiej. Zauważyli na nich polany, które uznali za potencjalne miejsce zamieszkania Indian. Jednak dopiero w kwietniu udało im się zorganizować ekspedycję lotniczą, która potwierdziła ich przypuszczenia. FUNAI szacuje, że Amazonię zamieszkuje 68 plemion, które nigdy nie miały kontaktu z cywilizacją. Żeby móc im się przyglądać, organizacja używa samolotów. Bezpośredni kontakt mógłby nie tylko zburzyć porządek funkcjonowania Indian, lecz także doprowadzić do rozprestrzenienia się między nimi wirusów, na które nie są odporni. W takiej sytuacji śmiertelne może być dla Indian nawet zwykłe przeziębienie. Fabricio Amorim z FUNAI oznajmia, że nie wszyscy przestrzegają tych środków ostrożności. Rdzennym Indianom zagrażają przede wszystkim nielegalne połowy, kłusownictwo czy wycinka drzew, które przyciągają ludzi na te tereny. Kolejnym zagrożeniem jest wydobycie ropy naftowej na granicy peruwiańskiej, a także działalność misjonarzy czy przemytników narkotyków.

Autor: map//aq / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości