Najnowsze

Vince zaskoczył wszystkich. Pojawił się półtora miesiąca za wcześnie

Najnowsze


Pracownicy zoo w Arnhem we wschodniej Holandii mają powody do radości. Mogą poszczycić się nowym przedstawicielem rzadkiego gatunku - nosorożca białego. Narodziny nowego podopiecznego były jednak dla nich pewnym zaskoczeniem, bo spodziewali się ich dopiero pod koniec października.

Samczyk nazwany Vince sprawił niespodziankę opiekunom z zoo, którzy spodziewali się, że przyjdzie na świat dopiero za półtora miesiąca. - Urodził się w sobotę rano, nikogo przy tym nie było. To było dość zaskakujące, bo spodziewaliśmy się go za około sześć tygodni - powiedział opiekun zwierząt Rene Rijken.

- To nic strasznego, ponieważ, jak widać, jest bardzo zdrowy. Ciąża nosorożców trwa około 17 miesięcy, miesiąc mniej lub więcej nie jest niczym nienormalnym - wyjaśnił.

Pierwsze miesiące tylko z matką

Vince jest drugim potomkiem 12-letniej samicy Kwanzaa i jej 20-letniego partnera Gilou. W najbliższych miesiącach mały nosorożec i jego matka będą przebywać w niedostępnym dla publiczności oddzielnym pomieszczeniu, gdzie nie będą miały kontaktu z innymi nosorożcami. Kiedy Vince zrobi się wystarczająco silny, przyłączy się do innych członków rodziny na zewnętrznym wybiegu.

Nawet wtedy może potrzebować pomocy opiekunów, którzy ochronią go przed zbyt żwawym ojcem i starszym bratem. Rijken zapowiada, że mały nosorożec będzie ostrożnie wprowadzany na wybieg, tak żeby Gilou, który nie zawsze jest przyjazny wobec młodszych samców, miał czas, by oswoić się z sytuacją.

- Cóż, musimy poczekać i zobaczyć, jak będzie. Ale jego matka chroni go bardzo dobrze i nie pozwoli zrobić mu krzywdy - powiedział Rijken.

Rzadki gatunek w zoo i na wolności

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej zoo w Arnhem, w zeszłym roku we wszystkich ogrodach zoologicznych w Europie przyszło na świat tylko 10 osobników nosorożca białego (inaczej afrykańskiego).

Na wolności te zwierzęta są objęte ochroną. Na początku XX w. ten gatunek do niemal całkowitej zagłady doprowadzili myśliwi, którzy polowali na nosorożce dla pozyskania ich rogów.

Autor: js/mj / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości