Najnowsze

Verena siała zniszczenie. Zerwane dachy, trzy osoby ranne

Najnowsze

Verena nad Polską. Ponad 100 zerwanych dachów
TVN MeteoVerena nad Polską. Ponad 100 zerwanych dachów

Gwałtowna burza, której towarzyszył porywisty wiatr przeszła nad ranem przez Podkarpacie i Małopolskę. Wichura zerwała ponad 100 dachów i połamała setki drzew. Najwięcej zniszczeń zanotowano w okolicach Łańcuta i na Sądecczyźnie. Trzy osoby zostały ranne.

- Trąba powietrzna szła takim pasem przez powiat łańcucki. Najwięcej zgłoszeń mamy z miejscowości Malawa i Kraczkowa – mówi Grzegorz Wójcicki z podkarpackiej straży pożarnej.

WIĘCEJ O WĘDRÓWCE NIŻU VERENA NAD POLSKĄ PRZECZYTACIE TUTAJ

W Malawie (powiat rzeszowski) wichura zerwała kilkadziesiąt dachów. Lekko ranna została kobieta, która wraz z dzieckiem spała na poddaszu. Zerwane są przewody elektryczne. Cała miejscowość nie ma prądu.

– Usunęliśmy drzewa blokujące drogi, więc nie ma utrudnień w dojeździe – mówi Wójcicki. – Teraz zabezpieczamy budynki z zerwanymi i poniszczonymi dachami – wyjaśnia rzecznik podkarpackiej straży pożarnej. – Zakładamy plandeki, które maja chronić przed ewentualnym deszczem.

Jeszcze trudniejsza sytuacja jest w Kraczkowej (powiat łańcucki). Piotr Glac z komendy w Łańcucie informuje o stu zerwanych i poniszczonych dachach. – Lekko ranny został 14-letni chłopak, na którego spadły fragmenty uszkodzonej przez wiatr ściany – relacjonuje Gloc.

Jak informują strażacy, kilka tysięcy gospodarstw na Rzeszowszczyźnie jest bez prądu.

Kilkadziesiąt domów bez dachu na Sądecczyźnie

W Małopolsce w ciągu nocy strażacy interweniowali ponad sto razy.

– Najwięcej zniszczeń zanotowaliśmy w Gorlicach, Starym i Nowym Sączu, Chełmcu (powiat nowosądecki) i Korzennej (powiat nowosądecki) – wylicza oficer dyżurny z małopolskiej straży pożarnej.

Jak informuje dyżurny, w Starym Sączu wiatr całkowicie zerwał 4 dachy, a 22-letnia kobieta została ranna (ma rany cięte po tym, jak wiatr uszkodził okno w jej pokoju).

W Gorlicach wichura zniszczyła 7 dachów. W Nowym Sączu uszkodzonych jest kilkadziesiąt budynków. Oficer dyżurny informuje także o kilkudziesięciu zniszczeniach w Korzennej i Chełmcu. Kilkadziesiąt gospodarstw nie ma prądu.

Jak podkreśla oficer dyżurny, wszystkie drogi na Sądecczyźnie są już przejezdne. Nad ranem połamane drzewa zablokowały linię kolejową między Starym Sączem a Piwniczną. Odcinek jest już oczyszczony.

Zgłoszeń może być więcej

- Zgłoszenia nadal napływają, bo ludzie wstają do pracy i widzą powalone drzewa, czy połamane konary na terenie swoich posesji – mówi oficer dyżurny z małopolskiej straży pożarnej.

Najbardziej zniszczona jest Kraczkowa.

Autor: kmk/r, PW/map / Źródło: TVN 24 Kraków, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości