Najnowsze

Uwaga na wysoki stan wód. Alarmy najwyższego stopnia

Najnowsze

Anna Dec o pogodzie w kolejnych dniach
tvn24Anna Dec o pogodzie w kolejnych dniach

Sytuacja hydrologiczna w Polsce jest niebezpieczna. Wydano ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia.

Nad Polską przechodzi front atmosferyczny. Przyniósł ze sobą opady deszczu, które w dużej mierze przyczyniły się do wzrostu poziomu wód w rzekach i Zalewie Szczecińskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia.

Gdzie obowiązują alerty trzeciego stopnia?

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE - zlewnia Baryczy

W tym regionie występujące i prognozowane opady deszczu będą powodowały dalsze wzrosty stanów wody lokalnie powyżej stanów alarmowych.

Alarm obowiązuje do soboty do godz. 11.30.

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE - zlewnia Baryczy

Na tym obszarze występujące i prognozowane opady deszczu będą powodowały ponowne wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych.

Ostrzeżenie jest ważne do soboty do godz. 11.30.

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE - zlewni górnej Pilicy i Bzury

W związku ze spływem wód opadowych w zlewniach dopływów górnej Pilicy i Bzury, przewiduje się dalsze wzrosty poziomu wody przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych. W ciągu kolejnych dwóch dni możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych na Bzurze w Kwiatkówku i Łowiczu oraz alarmowych na Pilicy w Sulejowie i Mrodze w Bielawach.

Alarm obowiązuje do soboty do godz. 15.

Ostrzeżenia hydrologiczneIMGW/TVN Meteo

Ostrzeżenie drugiego stopnia

WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

W związku z rozwojem sytuacji hydrologicznej, w ciągu najbliższej doby przewiduje się przekroczenie stanu ostrzegawczego na wodowskazie Skwierzyna (Warta). Na stacji wodowskazowej Bledzew (Obra) będzie utrzymywać się stan alarmowy. Na wodowskazach: Gorzów Wielkopolski, Santok (Warta), Gościmiec, Nowe Drezdenko, Santok (Noteć) utrzymają się stany ostrzegawcze.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w piątek do 12 w sobotę.

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

Ze względu na rozwój sytuacji hydrologicznej, na najbliższą dobę prognozuje się przekroczenie stanu ostrzegawczego na wodowskazach Wronki (Warta), Krzyż (Noteć). Na stacjach: Kraszewice (Łużyca), Dębe (Swędrnia), Białośliwie i Czarnków (Notec), Ptusza i Piła (Gwda) oraz Drwainy (Drawa) będą się utrzymywać stany ostrzegawcze.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 9 w piątek do 12 w sobotę.

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE - UJŚCIOWY ODCINEK ODRY WRAZ ZE ZLEWNIĄ ZALEWU SZCZECIŃSKIEGO

Na tym obszarze w związku z prognozowaną sytuacją hydrometeorologiczną na Zalewie Szczecińskim i w ujściowym odcinku Odry w nocy 2/3 listopada przewiduje się wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej.

Alarm obowiązuje do soboty do godz. 8.

Stan wody w rzekach w piątek o godz. 6.00pogodynka.pl

Co oznaczają ostrzeżenia hydrologiczne?

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Zobacz cały materiał tutaj:

Prognoza pogody na najbliższe dni
Prognoza pogody na najbliższe dnitvn24

Autor: AP/map, ao/aw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości