Uwaga na silniejsze porywy wiatru. IMGW wydał prognozę zagrożeń

[object Object]
Prognoza pogody na piątek 20.11tvnmeteo.pl
wideo 2/7

Weekend może miejscami przynieść niebezpieczną pogodę. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali prognozę zagrożeń, z której wynika, że pojawią się silne porywy wiatru.

W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwie pomorskim i śląskim.

Prognozuje się w tam wystąpienie silnego, południowo-zachodniego wiatru o średniej prędkości od 15 km/h do 30 km/h, w porywach do 65-75 kilometrów na godzinę.

Prognoza zagrożeń na sobotę (IMGW)IMGW

Prognoza zagrożeń na niedzielę

Kolejnego dnia alarmów pierwszego stopnia przed silnym wiatrem należy spodziewać się w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i śląskim.

Wiać będzie z zachodu ze średnią prędkością do 15-40 km/h, w porywach wiatr będzie osiągać do 65-70 km/h.

Prognoza zagrożeń na niedzielę (IMGW)IMGW

Czym jest prognoza zagrożeń?

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor: kw,ps,anw/dd / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości