Najnowsze

Uwaga na porywisty wiatr. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: "Uważajcie!"

Najnowsze

Prognoza pogody na noc tvnmeteo.pl
wideo 2/24

W nocy w wielu regionach kraju spodziewane są silne porywy wiatru. Oprócz tego zagrożenie sprawiać będą oblodzenia oraz intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia.

W nocy i w poniedziałek pogoda może stanowić zagrożenie. Największym z nich będzie porywisty wiatr, który miejscami może osiągać prędkość dochodzącą do 100 kilometrów na godzinę. Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniami.

Przed niebezpieczeństwem ze strony pogody ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uważajcie" - napisano na Twitterze.

Ostrzeżenia drugiego stopnia

SILNY WIATR

Najsilniejsze porywy wiatru mogą wystąpić na terenie województwa zachodniopomorskiego. Ostrzeżenie obejmuje powiaty: Świnoujście, kamieński, gryficki, kołobrzeski, białogardzki, koszaliński, Koszalin, sławieński. Synoptycy IMGW ostrzegają przed wiatrem o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, a w porywach do 90 km/h. W poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek prędkość wiatru w porywach może osiągać do 100 km/h.

Alert obowiązywać będzie od godziny 20 w niedzielę do godziny 8 we wtorek.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

SILNY WIATR

W wielu regionach Polski IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Objęto nimi następujące województwa:

- zachodniopomorskie - ostrzeżenie obejmuje powiaty z wyjątkiem tych, w których obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia. Synoptycy IMGW prognozują silny wiatr o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, a w porywach miejscami do 80 km/h. W poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek porywy mogą osiągać prędkość do 90 km/h, z północnego zachodu. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godziny 20 w niedzielę do godziny 16 w poniedziałek;

- lubuskie - na terenie województwa prognozowana średnia prędkość wiatru może osiągać od 35 km/h do 50 km/h, a w porywach rozpędzi się miejscami od 70 km/h do 90 km/h. Alert będzie obowiązywał od godziny 20 w niedzielę do godziny 16 w poniedziałek;

- wielkopolskie - na obszarze całego województwa prędkość wiatru wyniesie od 40 km/h do 50 km/h, a w porywach od 70 km/h do 90 km/h. Alert w północno-zachodniej części województwa będzie ważny od godziny 22 w niedzielę do godziny 16, a w pozostałych powiatach od godziny 20 w niedzielę do godziny 14 w poniedziałek;

- pomorskie - na terenie województwa spodziewana średnia prędkość wiatru wyniesie od 35 km/h do 50 km/h, a w porywach od 70 km/h do 90 km/h. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godziny 4 do 20 w niedzielę;

- kujawsko-pomorskie - synoptycy IMGW przewidują silny wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, okresami w porywach do 75 km/h. Alert będzie obowiązywać od godziny 4 do 20 w niedzielę;

- łódzkie - synoptycy IMGW przewidują się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, a w porywach miejscami od 70 km/h do 90 km/h. Ostrzeżenie obowiązywać będzie od godziny 22 w niedzielę do godziny 18 w poniedziałek;

- dolnośląskie - na obszarze województwa średnia prędkość wiatru będzie osiągać od 25 km/h do 35 km/h, w porywy od 70 km/h do 85 km/h. Alert będzie ważny od godziny 2 do godziny 17.30 w poniedziałek;

- śląskie - IMGW przewiduje tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, a w porywach dochodzącej do 80 km/h. Ostrzeżenie będzie obowiązywać w poniedziałek od godziny 4 do godziny 14;

- opolskie - synoptycy prognozują wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach wiejącego z prędkością dochodzącą od 70 km/h do 80 km/h. Alerty będą obowiązywać od poniedziałku od godziny 4 do godziny 18.

OBLODZENIA

Będą też miejsca, gdzie może zrobić się ślisko. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniami obowiązuje w woj. pomorskim w powiatach: słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, kartuskim, bytowskim, człuchowskim, chojnickim, starogardzkim i gdańskim. IMGW prognozuje tam zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna wyniesie około -1 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna gruntu około -2 st. C. Alert obowiązuje od godziny 6 do godziny 8 w poniedziałek.

INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

Na krańcach południowo-wschodnich kraju mogą wystąpić intensywne opady śniegu. W woj. podkarpackim w powiatach: bieszczadzkim, leskim i sanockim wydano alerty. W rejonach podgórskich spodziewane są opady śniegu natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej miejscami od 8 do 15 centymetrów. Alert obowiązuje od godziny 23 w niedzielę do godziny 4 w poniedziałek.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)IMGW

Ostrzeżenia hydrologiczne

Na terenie województwa wielkopolskiego w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych w zlewni Baryczy prognozuje się wzrosty stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej. W Odolanowie na Kurochu stan wody będzie utrzymywał się powyżej stanu ostrzegawczego, z możliwością wzrostu do stanu około alarmowego. Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku do godziny 9.

Alert hydrologiczny obowiązuje również na terenie woj. dolnośląskiego. W związku z prognozowanymi opadami deszczu i wzrostem temperatury, powodującymi topnienie pokrywy śnieżnej, na obszarach położonych poniżej 600-700 m n.p.m. IMGW prognozuje lokalne wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Największe wzrosty spodziewane są w zlewniach Kaczawy, Bobru i Kwisy oraz Nysy Łużyckiej. W Kanclerzowicach na Sąsiecznicy stan wody będzie utrzymywał się powyżej stanu alarmowego. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 9 w poniedziałek.

Ostrzeżenia hydeologiczne (IMGW)IMGW

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Ostrzeżenia wydawane są w trzystopniowej skali. Zgodnie z definicją przewiduje ono wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Według definicji IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zimowe zagrożenia (RCB)RCB

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stan wody układa się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych - lecz poniżej stanów alarmowych.

Autor: anw,dd/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock