Najnowsze

"Usłyszałam huk", "kolosalne wrażenie, ogromna siła natury"

Najnowsze

[object Object]
Lawina w okolicach Koziego WierchuKontakt 24/kuchetko
wideo 2/5

W sobotę w okolicy Koziego Wierchu zeszła lawina. Ten moment na nagraniu uchwyciła Reporterka 24. Jak opowiadała, "nawet osoby, które widziały już wcześniej takie zjawiska mówiły, że ta była naprawdę spora". W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Pani Agnieszka, autorka nagrania, przyznała, że po raz pierwszy widziała lawinę na żywo. - Szłam akurat szlakiem do Doliny Pięciu Stawów, kiedy usłyszałam huk. Zaczęłam się rozglądać i wtedy zobaczyłam, że w okolicach Koziego Wierchu schodzi lawina, więc szybko wyciągnęłam telefon i zaczęłam nagrywać - relacjonowała. Podkreśliła, że na trasie lawiny na szczęście nikogo nie było.

- Kolosalne wrażenie, ogromna siła natury. Pogoda w Tatrach była dziś myląca, bo na pierwszy rzut oka było pięknie i świeciło słońce, ale jednak przecież były ostrzeżenia o zagrożeniu lawinowym. Po zejściu lawiny, nawet osoby, które widziały już wcześniej takie zjawiska mówiły, że ta była naprawdę spora. Do końca pozostał jakiś strach i cały czas idąc bacznie rozglądałam się dookoła - zaznaczyła.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Lawinowa "dwójka"

W Tatrach obowiązuje drugi, czyli umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Jak czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, "wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach".

Tatrzański Park Narodowy informuje o trudnych warunkach turystycznych. "Pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana w zależności od wystawy i wysokości. Zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych twardy i zmrożony. W godzinach popołudniowych, w miejscach nasłonecznionych robi się mokry i grząski. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Po stronie zawietrznej występują depozyty z nawianego śniegu" - czytamy w komunikacie.

TPN podkreśla, że dodatkowym utrudnieniem jest wzmagający się silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem między innymi dla powiatu tatrzańskiego.

Autor: est,ps / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TOPR, TPN

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/kuchetko

Pozostałe wiadomości