Najnowsze

USA zatwierdziły nowy lek na COVID-19 - Sotrovimab

Najnowsze


Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na stosowanie w nagłych przypadkach COVID-19 leku o nazwie Sotrovimab. Środek ten oparty jest na przeciwciałach monoklonalnych.

Badania laboratoryjne sugerują, że opracowany przez GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology lek Sotrovimab działa przeciwko wszystkim groźnym wariantom koronawirusa SARS-CoV-2. Zgodnie z zaleceniami producentów jest on przeznaczony do leczenia od łagodnego do umiarkowanego przebiegu COVID-19 u osób w wieku od 12 lat. Nie jest natomiast dopuszczony do stosowania u pacjentów hospitalizowanych lub wymagających tlenoterapii.

Lek oparty na przeciwciałach

Opublikowane w marcu przez firmy z siedzibami w Londynie i San Francisco wstępne wyniki badań klinicznych nad środkiem wykazały, że podanie leku wiązało się z 85-procentowym zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji i śmierci w porównaniu z grupą, która nie otrzymała tej terapii.

Jak informują w komunikacie obie firmy, Sotrovimab jest dostarczany w pojedynczych fiolkach jednodawkowych. Poszczególne fiolki i etykiety na opakowaniach kartonowych Sotrovimabu są wyraźnie oznaczone "Do użytku w ramach zezwolenia na stosowanie w sytuacjach awaryjnych".

Sotrovimab należy do klasy leków zwanych przeciwciałami monoklonalnymi, które naśladują naturalne przeciwciała wytwarzane przez organizm człowieka w celu zwalczania infekcji. "Sotrovimab jest rekombinowanym ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które wiąże się z epitopem w domenie SARS-CoV-2, wiążącym receptor białka wypustek" - informują producenci. Epitop to fragment antygenu, który pobudza układ odpornościowy do walki z patogenami.

GSK i Vir poinformowały, że terapia przeciwciałami będzie dostępna dla pacjentów z COVID-19 w nadchodzących tygodniach.

Sotrovimab podawany jest dożylnie w ilości 500 miligramów. Dostępny jest w postaci jałowego, bezbarwnego lub żółtobrązowego roztworu niezawierającego środków konserwujących. Nieotwarte fiolki należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Lek powinien znajdować się w oddzielnych, oryginalnych pudełkach w celu ochrony przed światłem.

Na początku maja Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła przyspieszoną ocenę leku firm GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology.

Autor: anw/map / Źródło: PAP, FDA

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości