Najnowsze

USA: najcieplejszy rok w historii. Na razie

Najnowsze

Amerykańskie lato trzecim najcieplejszym w historii pomiarów

Pierwsze osiem miesięcy 2012 r. w USA było najcieplejszymi w historii pomiarów - wynika z najnowszych danych NOAA. W ciągu samego lata na terenie państwa padło 240 rekordów ciepła i zapanowała najgorsza susza od 56 lat. Mimo to jest ono dopiero trzecim najgorętszym w meteorologicznych statystykach.

Okres od stycznia do sierpnia na terenie Stanów Zjednoczonych z wyjątkiem Alaski i Hawajów był najcieplejszym odnotowanym od powstania rejestru w 1895 r. - ogłosiła w poniedziałek Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna (NOAA). W tym czasie w 47 stanach (spośród 48 tzw. kontynentalnych) zarejestrowano temperatury powyżej przeciętnej.

W niemal wszystkich kontynentalnych stanach USA średnia temperatura w okresie od stycznia do sierpnia wyniosła 14,8 stopnia Celsjusza. Było to o 2,2 stopnia więcej niż średnia w wieku XX. Jedynie w stanie Waszyngton temperatury były zbliżone do przeciętnych.

Bilans lata: 240 rekordów i wielka susza

Wcześniej NOAA podała, że tegoroczny lipiec był w USA najcieplejszy od rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych w 1895 r. Ogółem całe tegoroczne lato było w USA trzecim najcieplejszym w mierzonej historii. Przyniosło suszę, którą oceniano jako najgorszą od 1956 r. - panowała ona na niemal 63 proc. obszaru 48 stanów.

Latem na terenie całego kraju odnotowywano rekordowo wysokie temperatury - w okresie od 23 czerwca do 5 lipca padło 240 rekordów ciepła.

Sierpień nie był już tak upalny - według danych NOAA był zaledwie 16. z najcieplejszych w historii.

Podczas letnich miesięcy temperatury wyższe niż średnie wystąpiły w większości kraju. Tylko w południowo-wschodnich stanach i części północno-zachodnich te wartości okazały się niższe od średnich. Nacieplej było w 16 stanach leżących na zachodzie, środkowym zachodzie i Wielkich Równinach. Najgorętsze lato w historii odnotowały Kolorado i Wyoming. Cieplej niż zwykle było też na północnym wschodzie.

Ostanie 15 miesięcy też rekordowe

Klimatolog Jake Crouch zwrócił uwagę na kolejny rekord w meteorologicznych statystykach: w każdym z ostatnich 15 miesięcy odnotowano wartości temperatur powyżej średnich. To nie zdarzyło się nigdy wcześniej podczas 117 lat w USA. Tegoroczne zima, wiosna i lato znalazły się w czołowych piątkach w rankingach najcieplejszych dla każdej z tych pór roku.

Temperatury w USA w okresie od czerwca do sierpnia (NOAA)Kolor biały oznacza normalne wartości, niebieski - niższe od normalnych, pomarańczowy i czerwony - wyższe od normalnych

Autor: js/ŁUD / Źródło: PAP, NOAA, Reuters

Pozostałe wiadomości