Najnowsze

US Navy ucieka przed Frankenstormem

Najnowsze


Huragan Sandy postawił w stan gotowości marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych. US Navy w obawie przed huraganem zdecydowała, że wszystkie jednostki zacumowane w bazie Norfolk w Wirginii mają wypłynąć na morze. Przygotowują się też cywile. - Ekstremalne warunki pogodowe mogą potrwać 48 godzin lub dłużej - ostrzegł gubernator Wirginii.

Huragan Sandy opuścił basen Morza Karaibskiego i zmierza na północ. W wyniku cyklonu życie straciło tam 41 osób.

Synoptycy prognozują, że Sandy łącząc się z polarnymi masami powietrza, zmieni się w hybrydową superburzę i poważnie zagrozi Wschodniemu Wybrzeżu USA.

Marynarka w gotowości

- Spodziewamy się intensywnej burzy. Sandy może uderzyć we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych - powiedział Louis Uccellini z NOAA.

Gubernatorzy stanów położonych na wschodnim wybrzeżu USA ogłosili w piątek ostrzeżenia przed atakiem huraganu. Wezwali mieszkańców do zgromadzenia zapasów wody, żywności i zapasowych baterii.

Trasę huraganu pilnie śledzi Amerykańska Marynarka Wojenna. US Navy podjęło w sobotę decyzję, że wszystkie okręty, włączając jednostki o napędzie atomowym, zacumowane w jednej z największych baz morskich na świecie - Norfolk w Wirginii - mają wypłynąć na morze.

USA w gotowości

Huragan Sandy ma dotrzeć do wybrzeży USA w poniedziałek. Meteorolodzy nadali mu drugą nazwę Frankenstorm bowiem, według prognoz, trzy odrębne ogniska huraganu mają połączyć się w jeden gigantyczny wir. Atak huraganu, któremu towarzyszyć będą gwałtowne opady deszczu i potężny sztorm, może wyrządzić poważne szkody. Szybkość wiatru - jak ostrzegają meteorolodzy - może przekroczyć 130 km/h.

Władze Nowego Jorku rozważają wstrzymanie w przyszłym tygodniu kursowania pociągów metra i autobusów, podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku podczas ataku huraganu Irene.

Nowy Jork bez prądu?

Zdaniem firmy energetycznej Consolidated Edison zaopatrującej w prąd rejon Nowego Jorku, należy liczyć się z uszkodzeniami sieci energetycznej, gazowej i cieplnej. Gubernator Wirginii Bob McDonnell zaapelował do mieszkańców pasa wybrzeża o przygotowanie się do ewakuacji, a pozostałych do zgromadzenia zapasów baterii, koców, wody, konserw i innych towarów pierwszej potrzeby. - Ekstremalne warunki pogodowe mogą potrwać 48 godzin lub dłużej - ostrzegł.

Możliwy atak huraganu skłonił republikańskiego kandydata do prezydentury Mitta Romneya do odwołania wiecu przedwyborczego, który planowany był na niedzielę wieczór w Virginia Beach (w stanie Wirginia).

Władze Pensylwanii ostrzegły przed niebezpieczeństwem poruszania po drogach podczas huraganu, zwłaszcza tych zalanych przez wodę.

Pierwsze podmuchy huraganu dały się w piątek odczuć na południowej Florydzie. W sobotę rano centrum Sandy znajdowało się 450 kilometrów na południowy wschód od Florydy. Prędkość wiatru wynosiła 120 km/h.

Autor: adsz/rs / Źródło: PAP/Reuters

Pozostałe wiadomości