Najnowsze

Upał atakuje Francję. W Paryżu już 31 st. C

Najnowsze


Za duży upał w Hiszpanii? To może Francja? Tam temperatura jest niższa, ale na chłód na pewno nie można narzekać. W niedzielę było ponad 30 st. C, a na dniach słupki rtęci sięgną 40 st. C. Od 60 lat o tej porze roku nie było tam tak ciepło.

Upał dotarł już do Francji. W niedzielę 28 czerwca w Paryżu było 31 st. C. Mieszkańcy stolicy, aby się ochłodzić zażywali kąpieli w fontannach w ogrodzie Jardins du Trocadero w okolicy Wieży Eiffla.

Na dniach dojdzie do 40 st. C

Lokalnie synoptycy zapowiadają, że to jeszcze nie koniec skwaru, a w najbliższych dniach może być jeszcze cieplej. Zawiadamiają, że wysokie wartości na termometrach (powyżej 30 st. C) większość francuzów będzie notować do końca tygodnia. Najcieplej ma być na południowym zachodzie kraju, gdzie temperatura powietrza sięgnie 40 st. C. Jedynie rejony wybrzeża Atlantyku i Kanału Angielskiego pozostaną stosunkowo chłodne.

Pierwszy od 60 lat

Meteorolodzy podkreślają, że takiego upału o tej porze roku nie było we Francji od ponad 60 lat. Odpowiada za niego powietrze znad algierskiej Sahary i Maroka. Do Francji dociera przez Hiszpanię, gdzie w niedzielę odnotowano 43,5 st. C.

Uzupełnianie płynów

Ministerstwo Zdrowia przypomina na swojej stronie internetowej, że upał zwiększa ryzyko udaru cieplnego i odwodnienia. Przypominają, żeby regularnie pić wodę oraz unikać wysiłku fizycznego.

Skwar dotrze także do Polski

Według zapowiedzi naszych synoptyków upał znad Hiszpanii i Francji dojdzie także do Polski. Prognozy wskazują, że już niebawem miejscami temperatura przekroczy 36 st. C. Zobacz prognozę na 16 dni.

Autor: AD/rp / Źródło: leparisien.fr, francetvinfo.fr, rtl.fr, paris-normandie.fr