Najnowsze

Ulli szaleje nad Skandynawią. Wiatr do 90 km/h

Najnowsze


Niż Ulli najpierw spustoszył Wielką Brytanię, Francję, Belgię i Niemcy, a następnie przez Danię uderzył w Norwegię i Szwecję. Chociaż zjawisko już zdecydowanie osłabło, wciąż niesie ze sobą podmuchy wiatru o prędkości 90 km/h.

Niż, który zaczął nękać Norwegię we wtorek (doprowadził m.in. do zamknięcia lotniska w Kjevik) opuszcza kraj i porusza się nad Szwecją w kierunku wschodnim. Towarzyszący mu wiatr powoli słabnie.

Niestety nie oznacza to wcale, że pogoda w Norwegii się poprawi. W czwartek przewidywany jest wzrost poziomu wody na wybrzeżu o ok. 60-100 cm powyżej średniej. Przyczynią się do niego zarówno deszcz, jak i wiatr. Najbardziej niebezpiecznie będzie w pobliżu zatoki Oslofjord.

W Szwecji ostrzeżenia

Szwedzki Instytut Meteorologiczny i Hydrologiczny (SMHI) ostrzega przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, które do czwartku będą panować w Szwecji za sprawą niżów.

Meteorolodzy przewidują wiatr, którego prędkość w porywach może sięgać 90 km/h. Ponadto możliwe jest wystąpienie burz piaskowych i intensywnych opadów deszczu i śniegu.

Bursztynowy alarm, drugi stopień w trójstopniowej skali zagrożenia, obowiązuje w Halland, Skane oraz na wyspach Gotland i Kalmar. Oznacza on, że warunki pogodowe mogą tam stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli.

Żółty alarm, najsłabszy, ogłoszono dla Bałtyku, Zatoki Botnickiej, a także m.in. dla położonych na południu Vanern i Ostergotland. Pogoda może utrudnić tam wykonywanie codziennych obowiązków.

Szwedom radzi się śledzenie doniesień o bieżącej sytuacji.

Najgorsza burza od 7 lat

Zanim niż Ulli przedostał się w głąb Półwyspu Skandynawskiego przeszedł nad Danią. Władze ogłosiły burzę, jaka nawiedziła północną część Jutralndii, "najgorszą od 2005 roku".

W miejscowości Skagen wiatr zwiał 200 mkw dachu fabryki pordukującej przetwory rybne. Odwołano też kilka promów, stanowiących główny sposób komunikacji w regionie. 370 zostało w związku z tym odciętych od świata.

W czwartek nowy układ

Kiedy Ulli opuści Szwecję, nad południe nadciągnie nowy ośrodek niskiego ciśnienia. Spowoduje on opady deszczu i śniegu.

Układ baryczny nad Europą w środę 4 stycznia (Niederschlagsradar.de)

Autor: map,ar//ŁUD / Źródło: yr.no, smhi.com

Pozostałe wiadomości