Najnowsze

Ulewy z burzami i upał. Alerty IMGW pierwszego i drugiego stopnia

Najnowsze

Prognoza pogody na noc 25/26.07tvnmeteo.pl
wideo 2/6

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla czterech województw wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Ulewom mają towarzyszyć burze. W części kraju obowiązują również alerty drugiego stopnia przed upałem.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne.

Intensywne opady deszczu z burzami: alerty IMGW drugiego stopnia

Dla części kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, którym mogą towarzyszyć burze. Obowiązują w województwach:

- dolnośląskim, w powiatach: kłodzkim, ząbkowickim i strzelińskim;

- opolskim;

- śląskim;

- małopolskim, poza powiatami: dąbrowskim, tarnowskim, Tarnów, brzeskim i bocheńskim.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, punktowo silnym. Wysokość opadu miejscami wyniesie od 30 do 40 l/mkw. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 60 km/h.

Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie alarmy będą ważne do godz. 7 w poniedziałek, a na Śląsku i w Małopolsce do godz. 8 w poniedziałek.

Upał: ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Obowiązują także alerty drugiego stopnia przed upałem. Wydano je dla województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego (z wyłączeniem powiatów zachodnich), podkarpackiego (z wyjątkiem powiatów: sanockiego, bieszczadzkiego i leskiego) oraz małopolskiego (dla powiatów: dąbrowskiego, tarnowskiego, Tarnów, brzeskiego i bocheńskiego).

Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 28 do 31 stopni Celsjusza. W nocy termometry pokażą od 17 do 19 st. C.

Na Mazowszu, Ziemi Świętokrzyskiej i w Małopolsce ostrzeżenia będą ważne do godz. 18 w poniedziałek, a w pozostałych miejscach do godz. 18 we wtorek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW
Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak przetrwać upały (RCB)RCB

Autor: dd,ps / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock