Najnowsze

Ulewny deszcz. Obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Najnowsze

Prognoza pogody na piątek 6.08
Prognoza pogody na piątek 6.08tvnmeteo.pl
wideo 2/3

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Miejscami może spaść do 60 litrów wody na metr kwadratowy.

W Polsce obowiązują alarmy przed intensywnymi opadami deszczu wydane przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

CZYM SĄ OSTRZEŻENIA IMGW

Intensywne opady deszczu: pomarańczowe alerty IMGW

Alarmy drugiego stopnia wydano na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, (poza powiatami położonymi na zachodzie regionu), gdzie będą ważne do godziny 22 w piątek.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie od 30 do 45 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie 60 l/mkw.

Intensywne opady deszczu: pierwszy stopień ostrzeżeń IMGW

Niższy stopień alarmów przed ulewami obowiązuje w województwach:

- warmińsko-mazurskim, (w powiatach zachodnich), gdzie będą ważne do godz. 6 w sobotę;

- pomorskim (w powiatach północno-wschodnich), gdzie będą ważne do godz. 8 w sobotę;

- kujawsko-pomorskim, (w powiatach wschodnich), gdzie będą ważne do północy z piątku na sobotę.

Prognozowane są opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie od 25 do 40 l/mkw., lokalnie do 50 l/mkw.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak się zachować podczas burzy
Jak się zachować podczas burzytvn24

Autor: dd, anw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości