Najnowsze

Ulewny deszcz i burze. Obowiązują alarmy IMGW pierwszego stopnia

Najnowsze

Pogoda na noc 7/8.08
Pogoda na noc 7/8.08tvnmeteo.pl
wideo 2/5

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu. Miejscami towarzyszyć mają im burze. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia w pięciu województwach.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty pierwszego stopnia przed ulewami. Miejscami intensywnym opadom towarzyszyć mają burze.

Intensywne opady deszczu: pierwszy stopień alertów IMGW

Ostrzeżenia przed ulewami dotyczą województw:

- kujawsko-pomorskiego, gdzie będą ważne między godziną 1 a 10 w niedzielę;

- warmińsko-mazurskiego, (powiatów położonych na zachodzie), gdzie będą ważne w godzinach 5-14 w niedzielę.

Prognozowane są tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, miejscami silnym. Wysokość opadu sięgnie od 15 do 35 litrów wody na metr kwadratowy. Jak poinformowali synoptycy, w południowych i wschodnich powiatach województwa kujawsko-pomorskiego jest 30-procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia burz.

Silne opady deszczu z burzami: ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenia przed burzami z intensywnymi opadami obowiązują w województwach:

- wielkopolskim, w powiatach centralnych;

- lubuskim, w powiatach: żarskim, zielonogórskim, Zielona Góra, nowosolskim, wschowskim i żagańskim;

- dolnośląskim.

W woj. wielkopolskim i lubuskim alerty będą ważne od godz. 22 w sobotę do godz. 8.30 w niedzielę. W woj. dolnośląskim będą obowiązywać od godz. 21 w sobotę do godz. 7.30 w niedzielę.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu wyniesie od 20 do 30 l/mkw., miejscami 40 l/mkw. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 75 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor: kw/dd / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości