Najnowsze

Ulewny deszcz, burze, miejscami z gradem. Obowiązują żółte alarmy IMGW

Najnowsze

Pogoda na noc 8/9.08
Pogoda na noc 8/9.08tvnmeteo.pl
wideo 2/5

Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami, którym miejscami mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu i grad. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty pierwszego stopnia przed gwałtowną pogodą.

Silny deszcz z burzami: pierwszy stopień alertów IMGW

Ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami dotyczą województw:

- lubelskiego, mazowieckiego (w powiatach: garwolińskim, kozienickim, radomskim, Radom, zwoleńskim i lipskim) oraz podkarpackiego, gdzie groźnej pogody należy spodziewać się między północą a godz. 9 w poniedziałek;

- małopolskiego i świętokrzyskiego, gdzie alarmy będą obowiązywać od godziny 23 w niedzielę do godziny 6 w poniedziałek;

- śląskiego, gdzie niebezpiecznie będzie od godziny 22 w niedzielę do godziny 5 w poniedziałek.

Według IMGW, prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym. Wysokość opadu wyniesie od 20 do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Opadom będą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę.

Burze: pierwszy stopień alertów IMGW

Pierwszy stopień alarmów przed burzami wydano w województwach:

- mazowieckim (w powiatach: szydłowieckim, przysuskim, białobrzeskim, grójeckim, piaseczyńskim, otwockim, mińskim, Siedleckim, Siedlce, łosickim, sokołowskim i węgrowskim). Tutaj ostrzeżenia będą ważne od północy do godziny 9 w poniedziałek;

- warmińsko-mazurskim (w powiatach: braniewskim, elbląskim i Elbląg). W tym regionie na niebezpieczne zjawiska należy uważać między godzinami 14 a 22 w niedzielę;

- podlaskim (w powiatach: siemiatyckim, bielskim, hajnowskim). Alarmy będą ważne w godzinach 9-11 w poniedziałek.

W tej części kraju prognozowane są wyładowania atmosferyczne, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 l/mkw. oraz porywy wiatru do 80 km/h.

Burze z gradem: pierwszy stopień alertów IMGW

Ponadto synoptycy IMGW ostrzegają też przed burzami z gradem w województwach pomorskim, (w powiatach położonych w północnej części regionu), podkarpackim i małopolskim (w powiatach wschodnich).

Alarmy na Pomorzu będą obowiązywać między godziną 14-22 w niedzielę, a na Podkarpaciu i w Małopolsce do północy z niedzieli na poniedziałek.

Należy się przygotować na burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu rzędu 15-25 l/mkw. oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może spaść grad.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor: dd, anw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości