Najnowsze

Ukraińskie rakiety rozproszą chmury

Najnowsze


Jeśli pogoda będzie zagrażać meczom w czasie Euro 2012, które zaplanowano na Ukrainie, władze tego kraju wystrzelą w powietrze rakiety. Zabieg ma rozproszyć deszczowe chmury, które ewentualnie zawisną nad ukraińskimi stadionami.

- Nasze rakiety są obecnie przygotowywane do rozpraszania deszczowych chmur - powiedział agencjom informacyjnym przedstawiciel ukraińskich władz, który pragnie zachować anonimowość

Prognozy pogody aktualnie zakładają, że aura podczas pierwszych na Ukrainie meczów Euro 2012, czyli 9 czerwca w Kijowie i Doniecku powinna sprzyjać sportowym rozgrywkom - według oficjalnego oświadczenia szefa ukraińskiej agencji pogodowej temperatura tego dnia w stolicy powinna wynosić od 20 do 24 st. C. Rząd Ukrainy chce mieć jednak pewność, że nic nie utrudni rozgrywaniu meczów - stąd nieoficjalna informacja o rakietach.

Zapobiegliwość może się opłacić, bo część modeli synoptycznych wskazuje, że już podczas pierwszych spotkań deszcz nie ominie m.in. Kijowa.

Rozgrzewka?

Samolot rozpraszający chmury był na Ukrainie używany bardzo niedawno. 9 maja podczas rocznicy zakończenia II wojny światowej Antonov-30 rozpylił nad Kijowem chemikalia, które zapewniły bezchmurne niebo podczas oficjalnych uroczystości.

Wtedy jednak rakiet w użyciu nie było.

U nas i u nich

Mistrzostwa Europy w Piłkę Nożną odbędą się po raz czternasty. Gospodarzami jednych z najbardziej prestiżowych rozgrywek sportowych na świecie będą Polska i Ukraina.

Euro 2012 rozpocznie się 8 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie, a zakończy 1 lipca w Kijowie. Przez ten czas rozegranych zostanie 31 meczów, w których zagra 16 drużyn narodowych.

Autor: ar/ŁUD / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości