Najnowsze

Ukraińskie przejścia graniczne zamknięte. Winna zima

Najnowsze

Specjalna prognoza pogody "Meteo News"
TVN MeteoSpecjalna prognoza pogody "Meteo News"

Ponad 500 miejscowości na Ukrainie zostało pozbawionych prądu z powodu obfitych opadów śniegu. W ciągu ostatniej nocy wyciągnięto z zasp prawie 3 tys. samochodów. Wiele dróg jest nieprzejezdnych. Również Bułgaria zmaga się z atakiem zimy. Władze tego kraju ogłosiły stan klęski żywiołowej.

Elektryczności zostało pozbawionych 516 miejscowości w dziesięciu obwodach na południu, wschodzie i w środkowej części kraju. Najwięcej w obwodach odeskim, chersońskim i dniepropietrowskim.

Liczne drogi lub niektóre ich odcinki są nieprzejezdne w obwodach odeskim, zaporoskim, charkowskim i połtawskim. W obwodzie mikołajowskim zamknięto ruch na wszystkich drogach. W Odessie obowiązuje zakaz przejazdu ciężarówek z portu do miasta.

Utrudnienia z powodu opadów śniegu

- Tylko w ciągu ostatniej nocy w obwodach tych uwolniono z zasp 2,7 tys. środków transportu i skierowano do punktów ogrzewania 5 tys. naszych obywateli – powiedział szef Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Serhij Boczkowskyj.

Z uwagi na silny wiatr i wysokie fale ograniczono działalność portów morskich w obwodzie odeskim, m.in. w Mariupolu.

Zamknięte przejścia graniczne

Z powodu opadów śniegu nie działa 9 przejść granicznych na granicy obwodu odeskiego i Mołdawii – poinformowały we wtorek mołdawskie służby graniczne. Cztery z nich zamknięto jeszcze w poniedziałek, a pięć ostatniej nocy. We wtorek rano opady śniegu w regionie ustały, ale drogi nadal są nieodśnieżone.

Stan klęski żywiołowej w Bułgarii

Obfite opady śniegu i silne wiatry paraliżują również komunikację w północnej i zachodniej Bułgarii. W regionach miast Widin, Montana, Plewen i Wraca ogłoszono stan klęski żywiołowej.

Zaśnieżone drogi, oblodzone tory Na drogach utworzyły się wysokie zaspy, w których ugrzęzły dziesiątki samochodów. Do ich wyciągania służby ratunkowe używają ciężkiego sprzętu.

Minister rozwoju regionalnego Liliana Pawłowa, której resort odpowiada za odśnieżanie dróg, przyznała, że sytuacja jest ciężka i drogi drugiej i trzeciej kategorii odśnieżania na północnym zachodzie kraju są nieprzejezdne. W wielu miejscach problemem jest też gołoledź. Minister odradziła kierowcom wyjazdy w tamte regiony.

Meteorolodzy pocieszają, że na razie nie należy się spodziewać kolejnych dużych opadów śniegu. Mróz spowodował poważne trudności na kolejach. W okolicach Sofii zamarzły zwrotnice i od poniedziałku po południu do dworca w stolicy nie mogło dojechać kilkadziesiąt pociągów. Odwołano również ponad 20 odjazdów z Sofii. Kilkuset ludzi musiało spędzić noc na dworcu.

Opóźnienia w ruchu lotniczym

Część małych miejscowości na północnym zachodzie kraju jest pozbawiona prądu, lecz awarii na dużą skalę nie odnotowano.

Sofijskie lotnisko nie przerwało pracy, lecz konieczność oczyszczania pasów powodowała opóźnienia. Porty w Warnie i Burgas są zamknięte z powodu silnych wiatrów.

Poniżej materiał wideo obrazuje sytuację pogodową u naszych zachodnich sąsiadów

Autor: PW/mk / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości